Rumunija ponovo traži od Ukrajine da prizna da moldavski jezik ne postoji

Rumunija ponovo traži od Ukrajine da prizna da moldavski jezik ne postoji

Ministar spoljnih poslova Rumunije Bohdan Auresku je u razgovoru sa ukrajinskim kolegom Dmitrom Kulebom još jednom podsetio na potrebu da se prizna da moldavski jezik ne postoji.

„On je podsetio na intenzivan dijalog sa ukrajinskom stranom, uključujući direktno sa ministrom Dmitrom Kulebom, o ovoj temi tokom prošle godine i zatražio da se preduzmu konkretni koraci kako bi se zadovoljile zabrinutosti rumunske strane. Istovremeno, u nastavku prethodnih razgovora sa šefom kijevske diplomatije potvrdio potrebu da Ukrajina prizna nepostojanje takozvanog „moldavskog jezika“, kaže se u poruci.

Deklaracijom o nezavisnosti Moldavije od Sovjetskog Saveza, usvojenom 1991. godine, propisano je da je državni jezik u Moldaviji rumunski.

Međutim, Ukrajina je uređena Ustavom Moldavije, koji u članu 13 definiše „moldavski jezik“ kao nacionalni jezik zemlje. Članak su 1994. godine predstavile proruska Agrarna partija i Socijalistička partija.

U decembru 2013. Ustavni sud Moldavije je odlučio da tekst deklaracije o nezavisnosti ima prednost nad odredbama ustava

Za više informacija o problemima oko „moldavskog jezika“, pogledajte video EuroPravda Moldavija: od ruske vojske do sporova sa Kijevom. Odgovori na glavna pitanja o susednoj državi.

Auresku je takođe potvrdio čvrstu podršku Rumunije nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine i istakao čvrstu i sveobuhvatnu podršku Ukrajini i ukrajinskom narodu, koji su stradali u agresivnom ratu koji je pokrenula Ruska Federacija.

Kako je saopšteno, ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba dogovorio se u sredu sa rumunskim kolegom Bohdanom Aureskuom da intenziviraju konsultacije radi zaštite prava manjina.

Podsetićemo da je Vrhovna rada 13. decembra usvojila zakon „O nacionalnim manjinama (zajednicama) Ukrajine”, koji je uvršten u takozvani „paket evropskih integracija”. Početkom novembra, predsednik parlamenta Ruslan Stefančuk je tvrdio da je Ukrajina dobila mišljenje međunarodnih partnera o nacrtu zakona o nacionalnim manjinama. Predsednik Vladimir Zelenski je potpisao zakon 29. decembra.

Ministarstvo spoljnih poslova Rumunije je, međutim, saopštilo da je bezuspešno tražilo konsultacije sa ukrajinskom stranom u vezi sa zakonom i izrazilo nezadovoljstvo nizom njegovih odredbi.