Bugarska i Rumunija moraju da ukinu granične kontrole ako obe zemlje ne budu primljene u šengenski prostor do Božića.
U decembru su Austrija i Holandija blokirale ulazak Bugarske u bezviznu zonu, dok je samo Austrija blokirala Rumuniju. Ova odluka je čak izazvala razgovore u diplomatskim krugovima o mogućem „odvezivanju” Rumunije od Bugarske, koje podržava Holandija.
„Za svaki izgubljeni dan na granici, kamion gubi 200 evra za svog vlasnika. Mnogi vozači daju otkaz jer ne žele da se motaju na granici“, rekao je Novakov.
„Svakog dana postoje hiljade pokušaja da pređu granicu [ilegalno]. Kada su korumpirani policajci uhvaćeni, oni treba da znaju da će izgubiti penziju i sve svoje privilegije“, dodao je on.
Međutim, prema njegovim rečima, prepreke na putu ka šengenskoj zoni za Bugarsku i Rumuniju više nisu povezane sa vetom Holandije i Austrije.
Biće izbora, a nekome su potrebne seksi poruke poput ‘zaustavićemo ih da biste vi mirno spavali’. Miran san u Austriji ne zavisi od toga da li smo u Šengenu, naprotiv“, prokomentarisao je Novakov.
Premijeri Bugarske i Rumunije Nikolaj Denkov i Marsel Čolaku sastali su se u utorak u Atini kako bi razgovarali o zajedničkoj strategiji za pristupanje Bugarske i Rumunije šengenskom prostoru.
Denkov je rekao da će ukidanje graničnih kontrola između Bugarske i Grčke i između Bugarske i Rumunije osloboditi resurse za još bolju zaštitu spoljne granice Evropske unije između Bugarske i Turske.
Osim toga, nestaće i redovi automobila na graničnim prelazima između zemalja članica EU, što će značajno smanjiti emisiju ugljen-dioksida.
Tokom debate o Šengenu u Evropskom parlamentu prošlog meseca, kopredsedavajući Alijanse liberala i demokrata za Evropu Ilhan Kučiuk rekao je da građani Bugarske i Rumunije nisu manji građani EU. On je kritikovao Evropski savet što je dozvolio dvema zemljama da blokiraju ulazak Bugarske i Rumunije u šengenski prostor.
Evropski parlament je usvojio rezoluciju u kojoj se ističe da su obe zemlje već ispunile neophodne uslove za pridruživanje Šengenu – iako su poslanici EP žalili zbog odluke Saveta od 8. decembra 2022. kojom je odbijeno članstvo „bez davanja bilo kakvog pravnog opravdanja u vezi sa kriterijumima za ulazak”.
Ranije ovog meseca, austrijski ministar unutrašnjih poslova Gerhard Karner pozvao je na produženje veta na ulazak Rumunije i Bugarske u Šengen kako bi se održala kontrola granica sa tim zemljama.
Zvaničan stav Beča je da mnogi neregistrovani migranti i tražioci azila preko ovih zemalja stižu do Austrije. Međutim, Karner je priznao da se smanjio broj migranata koji traže azil u Austriji.
Karner je potvrdio nepromenjen stav Austrije na sastanku u sredu sa svojim rumunskim kolegom Ketalenom Predojuom.
Sredinom juna, socijaldemokratski premijer Marcel Čolaku rekao je da će njegova vlada pokrenuti prošireni plan da primora Austriju da ukine veto u narednim mesecima.