Na osnovu predloga Tužilaštva Brčko distrikta BiH, Osnovni sud Brčko distrikta je odlučio da produži pritvor za dva lica, Z.Đ. (72) i A.Đ. (38), na dodatna dva meseca. Ova odluka je doneta zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili krivično delo „Zapuštanje ili zlostavljanje deteta“.
U saopštenju Tužilaštva se navodi da je sud utvrdio postojanje opštih i posebnih uslova za određivanje pritvora. Odluka je doneta zbog naročitih okolnosti koje opravdavaju bojazan da bi osumnjičeni mogli uticati na svedoke ukoliko bi se našli na slobodi.
Deca koja su pronađena su zbrinuta na sigurno u privremenom smeštaju. U međuvremenu, Pododeljenje za socijalnu zaštitu Odeljenja za zdravstvo Vlade Brčko distrikta je za osmoro dece odredilo i realizovalo trajniji smeštaj u sigurnim kućama u Bosni i Hercegovini.
Ova situacija ukazuje na ozbiljnost problema zlostavljanja dece u ovom regionu. Tužilaštvo i sud nastavljaju da rade na zaštiti prava i bezbednosti dece. Očekuje se da će dalji postupci biti preduzeti u skladu sa zakonom.