Albanija planira transformaciju Bektašijskog reda u suverenu državu sa sedištem u Tirani

Albanija planira transformaciju Bektašijskog reda u suverenu državu sa sedištem u Tirani

Albanski premijer Edi Rama izjavio je u nedelju da će njegova zemlja transformisati bektašijske muslimane sa sedištem u Tirani, islamski sufijski red, u suverenu državu koja će promovisati umerenost, toleranciju i miran suživot.

Govoreći u Ujedinjenim nacijama, Rama je istakao da je Albanija, mala zemlja zapadnog Balkana, spasla jevrejske izbeglice od nacista tokom Drugog svetskog rata i dala utočište Avganistanima nakon što su talibani došli na vlast pre tri godine.

Albanci su takođe ponosni što su svetu dali Majku Terezu koja je „otelotvorila ljubav prema čovečanstvu“, rekao je on.

„Rekla nam je da ne možemo svi da radimo velike stvari, ali svi možemo da radimo male stvari sa velikom ljubavlju“, rekao je on. „To je naša inspiracija u podršci transformaciji Svetskog bektašijskog reda u suverenu državu u našem glavnom gradu Tirani, kao novom centru umerenosti, tolerancije i mirne koegzistencije.

U Albaniji od 2,4 miliona stanovnika oko 50% su muslimani, a ostatak stanovništva su katolički i pravoslavni hrišćani i druge manje zajednice. Zemlja je poznata po svojoj verskoj harmoniji i koegzistenciji.

Bektaši muslimani čine oko 10% muslimana u zemlji, prema poslednjem popisu stanovništva.

Nije odmah bilo jasno kako će se nalogu zakonski dodeliti suverenitet. Ali Bektaši red je saopštio da ovaj potez smatra početkom nove ere koja promoviše globalnu versku toleranciju.

„Takav istorijski korak ima za cilj priznavanje reda Beltaši kao suverene, samoupravne države, posvećene podršci svojoj vekovnoj kulturi umerenosti i duhovnog angažovanja“, navodi se u saopštenju.

Red Bektaši će dobiti identičan suverenitet kao i Vatikan, koji će upravljati verskim i administrativnim pitanjima nezavisno od Albanije, navodi se u Redu.

Državljanstvo bi dobijali samo najviši verski pripadnici i pojedinci koji su uključeni u upravljanje državom, dok će rukovodstvo voditi od poglavara bektašija Baba Mondija i saveta koji će nadgledati njegovo versko i administrativno delovanje.

„Nova država neće imati za cilj ništa osim duhovnog vođstva“, navodi se u saopštenju.

Red Bektaši je nastao u Osmanskom carstvu u 13. veku. Bektašije su stekle politički značaj u 15. veku, kada je red dominirao janičarskim korpusom, elitnim pešadijskim jedinicama koje su činile domaće trupe osmanskog sultana. Nakon osnivanja Turske Republike, njen vođa Kemal Ataturk zabranio je verske institucije koje nisu bile deo Uprave za verska pitanja, a sedište bektašijske zajednice preselio se u Albaniju, gde se uključio u politiku. Jedan od njenih članova, Ismail Kemali, proglasio je nezavisnost Albanije od Otomanskog carstva 1912.