Kosovska predsednica Vjosa Osmani izjavila je na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija da su tvrdnje Srbije o navodnom progonu Srba lažne, neosnovane i politički motivisane.
„Taj narativ je diskreditovan izveštajem Hensilškog odbora za ljudska prava i drugih međunarodnih organizacija“, rekla je Osmani.
Ona je istakla da kosovske institucije brane prava Srba sa Kosova, kao i svih drugih zajednica, i promovišu inkluzivnu zajedniocu, a da je oko pola miliona Srba napustilo Srbiju tokom vlasti predsednika Aleksandra Vučića.
„Treba da nam bude jasno od koga Srbi beže“, kazala je Osmani.
Ona je dodala da Srbi na Kosovu imaju pravo veta na ustavne amandmane, a da zakoni Kosova obavezuju na upotrebu srpskog jezika, dok pravoslavna crkva uživa posebnu zaštitu i da nije bilo napada na crkve.
„Multietničnost je vrednost koju cenimo i koju ćemo braniti po svaku cenu“, rekla je Osmani.
Ona je ocenila da se agresija Srbije nastavlja, da je Srbija otela tri kosovska policajca, a da je sve kulminiralo terorističkim napadom 24. septembra 2023. godine, posle čega je Srbija pojačala vojno prisustvo uz granicu sa Kosovom i isprobavala iranske dronove u blizini granice.
„Takve poruke oni šalju svojim susedima“, kazala je Osmani.
Dodala je da je Srbija podigla tenzije time što je posle uspeha Kosova u Savetu Evrope zadržavala autobuse sa građanima Kosova i držala ih bez vode, hrane i lekova, dok je predstavnik kosovske policije zadržan u policiji.
Osmani je rekla da Srbija pokušava da ometa proces integracije Srba na Kosovu, time što ih zastrašuje.
„Kosovski Srbi su pod pritiskom, ali ne od Vlade Kosova, već od Vlade Srbije“, kazala je Osmani.
Ona je rekla da je Srbija prinudila Srbe sa Kosova da bojkotuju lokalne izbore na severu Kosova, kao i da pod uticajem Beograda Srbi juče nisu izašli na referendum o opozivu gradonačelnika u tim opštinama.
„Ako su albanski gradonačelnici i dalje u svojim kancelarima, Srbi treba da zahvale Vučiću na tome“, rekla je Osmani.
Ona je govorila i o Asocijaciji opština sa srpskom većinom i istakla da je trebalo stvoriti uslove za to, što je značilo da Srbija treba da rasturi ilegalne strukture, a ona ih je umesto toga pretvorila u paravojne strukture.
Osmani je ocenila da je neprimenjivanje sporazuma „srednje ime“ Srbije, te da Srbija ne sprovodi mnoge dogovore i da Vučić prvo treba da se izjasni da li Srbija prihvata sporazum iz 2023. godine, a tvrdi da Kosovo namerava da apsolutno sprovede taj sporazum.
Osmani je istakla da članstvo Kosova u Savetu Evrope garantuje i više prava za Srbe.
Ona je rekla da 25 godina nakon rata Kosovo sija i bori se za demokratiju, promoviše multietničnost i unapređuje ljudska prava za sve.
„Naša budućnost je svetla i verujem da ćemo vam se jednog dana pridružiti i postati deo porodice UN“, rekla je Osmani.
Ona je govorila i o zločinima Srbije 1999. na Kosovu i predstavila dve osobe, koje su sedele iza nje, koje su žrtve.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić javio se da odgovori i poručio da je to bio „politički teratar“, jer predstavnica Kosova nije govorila o izveštaju u prethodnih šest meseci.
„Mi smo slušali proces protiv Srbije za nešto što se dogodilo pre 25 godina. Zašto nas niste informisali o tome ko će biti član delegacije. Mislite da nije bilo silovanih Srpkinja na Kosovu“, kazao je Vučić.
Odgovarajući na navode o iranskim dronovima u Srbiji, Vučić je istakao da nikada nije video nijedan iranski dron i da to nije video niko u Srbiji.
Predsedavajuća je rekla da oni ne znaju ko čini koju delegaciju, a naknadno je navela da su neki članovi delegacije Kosova akreditovani kao predstavnici civilnog društva.
Osmani je dodala da su žene koje sede iza nje i članice njenog kabineta, na šta je predstavnik Rusije rekao da Osmani može da veruje da ima kabinet, ali da je ona u UN, što se tiče Rusije, došla kao privatna osoba.