Osmani: Nisam tražila osnivanje Zajednice opštine sa srpskom većinom

Osmani: Nisam tražila osnivanje Zajednice opštine sa srpskom većinom

Predsednica Kosova Vjosa Osmani izjavila je danas da nije tražila formiranje Zajednice srpskih opština/opština sa srpskom većinom (ZSO), već da se o nacrtu te zajednice razgovara sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).

Ona je u obraćanju Skupštini Kosova je rekla da je to tražila jer „ne želi da se to ostavi u rukama ljudi koji dolaze iz država koje nisu priznale i ne veruju u nezavisnost Kosova“, pomenuvši pri tome izaslanika za dijalog EU Miroslava Lajčaka.

„Kada sam predložila da se o nacrtu zajednice razgovara sa SAD izrazila sam više verovanja SAD nego nekim birokratama iz zemalja koje nisu priznale Kosovo“, kazala je Vjosa Osmani.

Govorila je i o izjavi od pre nekoliko dana o jednostranoj primeni Briselskog sporazuma od strane Kosova, uz međunarodne garancije.

„Primena sporazuma ima smisla samo ako ga sprovode obe strane. Ako se konačno vidi da Srbija neće primeniti svoj deo sporazuma – što verujem da neće učiniti čak i ako ga potpiše – onda bismo morali da razgovaramo sa našim saveznicima, o primeni našeg dela samo u zamenu za međunarodne garancije koje uključuju članstvo u NATO i međunarodne organizacije, bezbednosne garancije, kao i podrška za nova priznanja. Za mene je važniji potpis predsednika Amerike od potpisa predsednika Srbije“, rekla je Osmani.

Govoreći o oružanom napadu u Banjskoj prošle godine, kazala je i da posle 434 dana „nema odgovornosti ni pravde“.

„Srbija nastavlja da podriva napore zemalja regiona za trajni mir i stabilnost“, smatra Osmani.

Dodala je da je proces dijaloga bio potpuno neuravnotežen od strane Evropske unije.

„Dijalog koji vodi EU potpuno je neuravnotežen sa nepravednim tretmanom Kosova i kontinuiranim prilagođavanjem Srbiji. Činjenica da danas za stolom za dijalog Srbija nije pod merama, dok je žrtva agresije Kosovo pod merama je dokaz ove neravnoteže. Neophodno je razmisliti o ovom pristupu od strane onih koji žele dugoročan mir i stabilnost u našem regionu“, rekla je Osmani.

Ona je upozorila i da „ugrožavanje“ saveza sa onima koji su pomogli Kosovu da proglasi nezavisnost, predstavlja stratešku grešku koja, po njenim rečima, podriva odbranu Kosova.

Osmani je rekla da „savez sa onima koji su pomogli da se stvori država Kosovo nije ni potčinjavanje ni ucena“.

„Nijedna nacija nije uspela sama i nijedna zemlja nije uspela u izolaciji. Važnost i jačanje saveza je neprocenjivo. Slabljenje saveza je strateška greška. Verujem da je naša najveća snaga u partnerstvu. Savezi su tu da nas zaštite, tako da ugrožavanje i kockanje sa njima podriva samu odbranu naše Republike“, navela je predsednica Kosova.

Ocenila je da „napadi“ na saveznike i zloupotreba „saveznika“ za osvajanje vlasti, ne služe na čast Kosovu.

„Za održavanje saveza sa partnerima potrebno je mnogo rada i posvećenosti“, rekla je ona.

Osmani je dodala da je dvojac Ibrahim Rugova – Adem Jašari „temelje kosovske države učinio veoma jakim“.

„Naš narod je izgubio i ono najdragocenije, uključujući i decu u kolevci, da bismo danas mogli da dišemo slobodno. Kombinacija vizije dvojca Ibrahim Rugov – Adem Jašarija, kroz oslobodilački rat OVK, s jedne strane, i izgradnju države jačanjem saveza s druge strane, učinila je da su temelji naše države jaki, veoma jaki, toliko jaki da nema snage i izazova koji može da ih uništi“, rekla je Osmani.

Predsednica je pozvala na poštovanje ustavnih vrednosti Kosova.

„To ne znači da neće biti napada na stubove države, ali moramo ostati jedinstveni da zaštitimo Ustav. Najviše nam je potreban ustavni patriotizam. U teškim vremenima za svet, lojalnost principima Ustava je ono što treba da nas ujedini. Danas je bezbednost suštinski preduslov za povećanje blagostanja, ekonomski razvoj i dostojanstvo. Ono što dokazuje našu zrelost je da se pobrinemo da politike odražavaju ono što je ispravno a ne ono što je političko, jer to je u dugoročnom interesu, a ne u interesu stranaka za izbore. Dalekosežna vizija je ono što je odlikovalo jake lidere“, izjavila je Osmani.

Govorila je i o poslovima koje je, kako je ocenila, uspešno ostvarila od preuzimanja funkcije predsednice Kosova.

„Radila sam na produbljivanju saveza i partnerstava, posvećena sam tome da Kosovo bude pozitivan primer kada demokratije ostaju ujedinjene. Radila sam na jačanju našeg građanstva, mira i stabilnosti i na jačanju pozicije Kosova na međunarodnoj sceni. Prvi put smo pozvani na samite i organizacije u kojima Kosovo uopšte nije član, kao što je samit NATO gde je dokazano da veličina države nije definisana teritorijom i brojnošću već primerom koji dajemo i vrednostima koje štitimo. Naša proaktivna spoljna politika bavila se odgovorima zlonamernih tumačenja Srbije o tome šta Kosovo predstavlja i šta ono zaista jeste. Slobodno, suvereno i demokratsko Kosovo je nepovratna realnost“, rekla je Osmani.

Dodala je da članstvo u Savetu Evrope, napredovanje na putu ka članstvu u Evropskoj uniji i početak procesa članstva u NATO „treba da budu uspesi za Kosovo“ u narednoj godini.

Obraćanje predsednice u Skupštini Kosova su bojkotovali poslanici Demokratske partije Kosova.