Evropska unija ne bi trebalo još da započne pregovore o članstvu sa Ukrajinom, već da uspostavi strateško partnerstvo, rekao je mađarski premijer Viktor Orban. Ovaj prelazni period, koji bi mogao da traje i do decenije, potreban je da bi se premostio ponor koji trenutno postoji između Ukrajine i bloka, objasnio je on.
U intervjuu za državni radio u petak, Orban je tvrdio da „ako ne znamo [kakve bi to posledice imalo], onda ne bi trebalo da započnemo razgovore“. On je dodao da bi EU prvo trebalo da „potpiše sporazum o strateškom partnerstvu sa Ukrajinom“, koji bi mogao da traje između 5 i 10 godina.
U međuvremenu, Politiko je citirao anonimne zvaničnike koji su rekli da bi Orbanova maverička pozicija mogla dovesti do „velike krize“ unutar unije. Izdanje je navelo da je
Evropska komisija je već preporučila da se proces pridruživanja Kijeva krene napred, a očekuje se da će ovo pitanje dominirati na samitu Evropskog saveta od 14. do 15. decembra.
Pošto je za bilo kakvu odluku potrebna jednoglasna saglasnost svih 27 država članica, Mađarska bi teoretski mogla da blokira ceo proces svojim vetom.
„Hajde da ih približimo, jer je jaz sada prevelik“, rekao je mađarski premijer.
Politiko je citirao nekoliko anonimnih zvaničnika EU, uz jedno upozorenje da se blok „kreće ka velikoj krizi“ zbog čvrstog protivljenja Budimpešte politici Brisela u odnosu na Ukrajinu.
Osim mogućnosti pristupnih pregovora, na samitu će se verovatno razgovarati i o ogromnom paketu pomoći Ukrajini od 50 milijardi evra – predlog koji ne odgovara ni Orbanu.
Prošle nedelje, mađarski lider je tvrdio da je Zapad pogrešio kada je računao na to da Ukrajina na bojnom polju nadvlada Rusiju. On je rekao da „tamo gde smo sada, očigledno je da Ukrajinci neće pobediti na prvoj liniji fronta“.
„Rusi neće izgubiti. U Moskvi neće biti političkih promena. Ovo je realnost“, rekao je Orban.
Ranije u novembru, Politiko je izvestio da je Orban upozorio predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela da će njegova zemlja blokirati sve diskusije o pridruživanju Ukrajine, kao i dalju pomoć, osim ako Brisel ponovo ne proceni „sprovođenje i delotvornost naše trenutne politike prema Ukrajini“.