Predsednica Moldavije Maja Sandu, koja je optužila Moskvu da podstiče nemire u svojoj maloj bivšoj sovjetskoj republici, trebalo je da se pridruži Šolcu i rumunskom predsedniku Klausu Johanisu kasnije tokom dana u Bukureštu.
Rusija poriče da je izazvala probleme u Moldaviji, koja je stisnuta između Rumunije i Ukrajine, i teži da se pridruži Evropskoj uniji.
Šolcova poseta Bukureštu usledila je dan nakon što je nemački proizvođač oružja Rajnmetal (RHMG.DE) objavio da uspostavlja centar za održavanje i logistiku u severnoj Rumuniji za servisiranje oružja koje se koristi u Ukrajini.
Šolc je pohvalio spremnost Rumunije da primi izbeglice koje su se prelile preko granice iz rata u Ukrajini, dodajući: „Nemačka čvrsto stoji na strani Rumunije“.
Upitan zašto je upravo Rumunija izabrana da bude domaćin servisnog centra Rajnmetala, Šolc je rekao da će i druge evropske zemlje otvoriti centre za održavanje za popravku oružja poput tenkova i haubica raspoređenih protiv ruskih snaga.
Johanis, koji je pratio Šolca i lidere Francuske i Italije u poseti Kijevu prošle godine, pozvao je NATO da poveća svoje prisustvo u Crnom moru. Rusija i Ukrajina dele obalu Crnog mora, zajedno sa članicama NATO-a Rumunijom, Bugarskom i Turskom, kao i Gruzijom.
Johanis je takođe naglasio važnost podrške „stabilnosti i otpornosti“ Moldavije.
„Situacija Moldavije je veoma komplikovana hibridnim napadima iz Rusije. Velika komplikacija je veliki broj ukrajinskih izbeglica i uticaj rata u Ukrajini na moldavsku ekonomiju“, rekao je Johanis.
Otcepljeni region Moldavije, uglavnom ruskog govornog područja, poznat kao Pridnjestrovlje, kontrolišu promoskovski separatisti i takođe je dom garnizona ruskih trupa.
Njena odanost Moskvi i lokacija na zapadnoj granici Ukrajine bili su stalni uzrok zabrinutosti otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru prošle godine da bi se rat mogao proširiti na region.
Šolc je u ponedeljak takođe podržao napore Rumunije da se ove godine pridruži šengenskoj zoni EU bez pasoša, rekavši da je Bukurešt ispunio sve kriterijume. Rumunija i njen južni sused Bugarska držane su van šengenskog prostora zbog zabrinutosti zbog neovlašćene imigracije.
Šolcova poseta Rumuniji usledila je u trenutku kada je njegov vicekancelar Robert Habek bio u iznenadnoj poseti Ukrajini.