Objavljujući na Tviteru, misija je rekla: „Od oktobra pojačavamo naše prisustvo, uključujući dodatne trupe i patrole na severu Kosova ove nedelje. Kfor je dodao da očekuje blisku koordinaciju od svih aktera, tražeći od njih da se „uzdrže od provokativnih demonstracija sile“ kako bi osigurali bezbednost u regionu.
Tenzije između Srbije i Kosova su se rasplamsale prošle nedelje, kada su srpski demonstranti podigli barikade u severnom delu Kosova u znak protesta zbog hapšenja bivšeg policajca, optuženog za napad na patrolu kosovske policije.
Zvaničnici etničkih Albanaca zamenili su u sredu svoje srpske kolege u Severnoj Mitrovici, najvećoj opštini sa srpskom većinom na severu Kosova. To su uspeli da urade uprkos ubedljivoj pobedi lokalne stranke Srpska lista, pošto su svi njeni članovi podneli ostavke prošlog meseca u znak protesta zbog sada nepostojećeg plana Prištine da stavi van zakona srpske registarske tablice na Kosovu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u četvrtak je zvanično zatražio od Kfora povratak do 1.000 policajaca na Kosovo, na osnovu odredbe Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, kojom je stavljen tačka na napad NATO-a na bivšu Jugoslaviju 1999. godine. To takođe omogućava Beogradu da pošalje svoje vojno i policijsko osoblje na Kosovo u određenim situacijama, uključujući i ako je ugrožen „miran i normalan život“ njegovog stanovništva.
Vučić je optužio kosovskog premijera Aljbina Kurtija da „želi da uništi Srbe na Kosovu i Metohiji“. On je takođe naglasio da lokalni Srbi ne žele više da „trpe njegov teror“.
Međutim, SAD su se usprotivile planovima da se srpska policija pošalje na Kosovo. Specijalni izaslanik Stejt departmenta za region Gabrijel Eskobar izjavio je da je Vašington dao Kosovu „veoma čvrste bezbednosne garancije“.
KFOR na Kosovu deluje od 1999. godine, kada su snage NATO-a završile svoju kampanju bombardovanja Srbije. Snage trenutno imaju 4.000 vojnika da čuvaju mir u regionu.