Više stotina građana Cetinja okupilo se danas ispred spomenika Lovćenska vila kako bi dvanaestominutnom ćutnjom odali počast stradalima u zločinu koji se desio u tom gradu.
Građani, vidno potrešeni, nemo su stajali oko spomenika i u okolnim ulicama, a za dvanaest minuta nije se čuo glas, niti zvonjava telefona. Među njima je bilo dece i starih.
Skup su obezbeđivale brojne policijske patrole, a kada su građani krenuli da se razilaze prokomentarisali su da im sada nije potrebna policija.
„Od koga nas sada brane, gde su bili onu noć, samo nas još više noćas iritiraju“, kazao je reporteru Bete jedan od građana Cetinja.
Na samo jednom transpanetu su bile naslikane krvave šake i pisalo je „zamišljate li ovako normalnost, ministre“. Građani su za stradale palili i sveće.
Cetinjska deca bakljadom su odala počast stradalim dečacima Vukanu i Jovanu Vuletiću.
Ranije danas gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković je zatražio podnošenje ostavki od strane političkog rukovodstva bezbednosnog sektora kao čin preuzimanja objektivne odgovornosti, u cilju, između ostalog, slanja snažne poruke institucionalne spremnosti i volje da se pristupi ozbiljnijim i suštinskim reformama u bezbednosnom sektoru.
On je tražio nezavisnu međunarodnu forenziku (rekonstrukciju događaja) sa ciljem utvrđivanja eventualne personalne odgovornosti i konkretnih propusta u radu bezbednosnog sektora.
Takođe je tražio analizu (ne)preduzetih radnji, (ne)podnešenih predloga zakonskih rješenja, podzakonskih akata, odluka i mera iz oblasti za koju je nadležan bezbednosni sektor države u periodu od 12.08.2022. godine do 01.01. 2025.
Tražio je i uspostavljanje Centra bezbednosti na Cetinju i jačanje kadrovskih i tehničkih kapaciteta, povećanje broja policijskih službenika i uvođenje kvartovskih policajaca u skladu sa standardima i praksom Evropske unije.
Takođe i uspostavljanje savremenog sistema video nadzora na teritoriji celog grada, formiranje posebnih operativnih timova na nivou zdravstvenih, socijalnih i institucija gradske uprave i policije, čiji bi zadatak bio prepoznavanje devijantnog ponašanje građana.
U pucnjavi na Cetinju ubijeno je 12 osoba, od čega dvoje dece. Počinilac ubistava, Cetinjanin Aco Martinović, preminuo je tokom transporta ka Kliničkom centru Crne Gore (KCCG), nakon što je pokušao samoubistvo. U pucnjavi su teško povređene četiri osobe, koje su hospitalizovane u KCCG. Povodom zločina koji se dogodio na Cetinju, u Crnoj Gori su 2, 3. i 4. januar bili Dani žalosti.