Moldavci glasaju na lokalnim izborima usred tvrdnji o mešanju Rusije

Moldavci glasaju na lokalnim izborima usred tvrdnji o mešanju Rusije

Moldavci glasaju na nacionalnim lokalnim izborima usred tvrdnji moldavskih vlasti da Rusija vodi „hibridni rat“ kako bi potkopala glasanje u zemlji kandidatu za Evropsku uniju.

Dok lokalni izbori u Moldaviji, zemlji od oko 2,5 miliona ljudi koja se nalazi između Rumunije i Ukrajine, obično ne bi privukli veliku međunarodnu pažnju, tekuće optužbe o ruskom mešanju dodaju geopolitičku dimenziju glasanju.

Nedeljnim glasanjem biće izabrano skoro 900 gradonačelnika i 11.000 lokalnih odbornika za četvorogodišnji mandat, uključujući ključne pozicije poput gradonačelnika glavnog grada Kišinjeva. Glasanje će pratiti oko 1.500 domaćih i međunarodnih posmatrača.

Dva dana uoči izbora, moldavski premijer Dorin Recean najavio je zabranu kandidata iz proruske Partije šanse, što je usledilo nakon što je moldavska nacionalna obaveštajna agencija u petak objavila izveštaj u kojem se navodi da Rusija pokušava da „utiče na izborni proces“ putem žurka. Biće pogođeno oko 600 kandidata.

„Mi štitimo Republiku Moldaviju od dobro organizovane mreže kriminalaca. Sa izbora se uklanja organizovana kriminalna grupa, a ne politička partija“, rekao je Rećean u petak na brifingu za novinare.

Obaveštajno-bezbednosna služba SIS je u svom izveštaju na 32 stranice navela da je Partija šanse primila oko 50 miliona evra (53 miliona dolara) ruskog novca, koji je kanalisao prognani moldavski oligarh Ilan Šor i korišćen za destabilizaciju zemlje i „ kupiti” birače na izborima u nedelju.

Šor, koji živi u Izraelu i koji je u aprilu u odsustvu osuđen na 15 godina zatvora zbog optužbi za prevaru, reagovao je na zabranu stranke u objavi na Fejsbuku, nazvavši je „bez presedana, ilegalnim, pljačkaškim napadom na vlast“ i pruživši listu alternativnih potvrde kandidata.

Cristian Cantir, moldavski vanredni profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Oakland, rekao je da su izbori u nedelju „u velikoj meri vezani za lokalna pitanja“, oni su „takođe važni geopolitički“.

„Moldavija je i dalje veoma polarizovana zemlja sa geopolitičkog stanovišta“, rekao je on za Asošijeted pres. „Debata će zaista zavisiti od pro-EU i anti-EU poruka.

Kantir je dodao da „prilično prokleti” izveštaj SIS-a sadrži „mnogo dokaza koji sugerišu da je Šor posebno radio sa Kremljom na podrivanju izbornog procesa”.

Krajem oktobra, moldavske vlasti blokirale su desetine ruskih medijskih sajtova, uključujući velike kao što je Russia Todai, optužujući ih da vode „kampanje dezinformacija“ protiv Moldavije.

Nekoliko dana kasnije, šest lokalnih TV stanica navodno povezanih sa Šorom i još jednim prognanim oligarhom Vladimirom Plahotnjukom suspendovane su dozvole za emitovanje uz obrazloženje da su takođe sprovodile kampanje dezinformacija usmerene ka „uticanju na lokalne izbore” i „promoviranju geopolitičkih narativa” u korist Rusije.

I Šora i Plahotnjuka prošle godine su Sjedinjene Države i Ujedinjeno Kraljevstvo dodale na spiskove sankcija.

Otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu prošle godine, Moldavija koja nije članica NATO-a suočila se sa dugotrajnim nizom problema, uključujući ozbiljnu energetsku krizu nakon što je Moskva dramatično smanjila isporuke gasa prošle zime, naglo rastuću inflaciju i nekoliko incidenata sa ostacima raketa pronađenim na njenoj teritoriji iz rata u susednoj Ukrajini.

Šor je bio šef partije Šor naklonjene Rusiji, koju je Ustavni sud Moldavije u junu proglasio neustavnim. Ta odluka je doneta nakon što je stranka održala višemesečne proteste protiv prozapadne vlade, koja je optužila stranku da pokušava da destabilizuje zemlju.

U februaru je moldavska predsednica Maja Sandu iznela navodnu zaveru Moskve da zbaci vladu Moldavije kako bi naciju stavila „na raspolaganje Rusiji“ i da bi je skrenula sa njenog kursa ka jednodnevnom pridruživanju EU, što je Rusija negirala.

Moldavija, bivša sovjetska republika, dobila je status kandidata za članstvo u EU u junu prošle godine, istog dana kada i Ukrajina.

„Rusija je oduvek pokušavala da potkopa demokratske izbore u Moldaviji, posebno u nastojanju da izbaci iz koloseka težnje ka evropskim integracijama“, rekao je Kantir. „Videćemo u kojoj meri su bili uspešni.