Mihailo je u intervjuu Pobjedi ocenio da su Otvoreni Balkan i predstojeći popis stanovništva u Crnoj Gori politički instrumenti kojima SPC i prosrpski politički blok „širom otvaraju vrata“ za veći uticaj Srbije na Crnu Goru.
On je rekao da ni bivša ni sadašnja vlast u Crnoj Gori, nisu bile naklonjenje CPC-u, i da to potvrđuje Temeljni ugovor potpisan sa SPC, a koji toj crkvi „daje arbitražni status u državnim i političkim pitanjima i ustoličuje je u statusu vladajućega političkoga ideologa i arbitra u pitanjima ekonomije, kulture, kulturnog nasleđa“.
Mitropolit CPC je mišljenja da SPC u Crnoj Gori ima status „nedodirljivosti“ i odgovornost za to najviše pripisuje prethodnoj vlasti predvođenoj Demokratskom partijom socijalista.
„Nisu ove nove vlasti upisale crkvenu imovinu, crnogorsko sakralno i kulturno nasleđe u vlasništvo Srpske crkve. Taj posao su uradile prethodne“, kazao je on.
Prethodne vlasti su, po Mihailovim rečima, jedine odgovorne što je „Crkva Srbije“ decenijama devastirala crnogorske pravoslavne hramove i crkve, brišući svaki trag kulture i tradicije Crne Gore.
Mitropolit CPC-a očekuje da će u Vaseljenskoj patrijaršiji biti pokrenuto pitanje autokefalnosti crnogorske crkve.
On je saopštio podatak da je od promene vlasti nakon izbora 2020. godine država pomogla tu crkvu sa ukupno oko 5.400 evra, i da je ta pomoć ranije iznosila 48.000 evra godišnje.