Ministarstvo spoljnih poslova Rumunije nezadovoljno Zakonom o „evropskim integracijama“ o nacionalnim manjinama koji je usvojio Savet

Ministarstvo spoljnih poslova Rumunije nezadovoljno Zakonom o „evropskim integracijama“ o nacionalnim manjinama koji je usvojio Savet

Ministarstvo spoljnih poslova Rumunije objavilo je u četvrtak saopštenje u vezi sa usvajanjem zakona „O nacionalnim manjinama (zajednicama) Ukrajine” od strane Vrhovne rade 13. decembra, koji se nalazi na listi uslova za dalje kretanje Kijeva u Evropska unija.

Agencija je „izrazila žaljenje“ zbog činjenice da je ukrajinski parlament usvojio zakon bez dodatnih konsultacija sa Venecijanskom komisijom, kao i zbog odsustva odgovarajućih konsultacija sa predstavnicima rumunske zajednice u Ukrajini, što je zahtevala rumunska strana.

„Ministarstvo spoljnih poslova poziva ukrajinske vlasti u ovoj fazi da održe konsultacije sa Venecijanskom komisijom i u potpunosti sprovedu njene preporuke, uzimajući u obzir činjenicu da je zakonom predviđen rok od šest meseci za njegovo stupanje na snagu“, navodi se u saopštenju. navodi se u saopštenju.

Među negativnim tačkama zakona, prema rumunskom spoljnopolitičkom resoru, nalaze se nejasno regulisana pitanja jezika obrazovanja i upotrebe jezika nacionalnih manjina u službenoj i poslovnoj sferi, kao i ovlašćenja državnog organa. centralni organ izvršne vlasti, koji mora da sprovodi odgovarajuću politiku, i konsultativno-savetodavno veće pri njemu.

„Rumunija u potpunosti podržava evropski kurs Ukrajine i razume prirodnu želju da se ubrza proces približavanja EU, ali skreće pažnju na činjenicu da je neblagovremeno ubrzanje zakonodavnog procesa u ovoj oblasti (nacionalnih manjina) značajno uticalo na proces približavanja EU. konsultacije sa predstavnicima nacionalnih manjina, koje bi trebalo da budu sadržajne, do usvajanja zakona“, saopštilo je rumunsko Ministarstvo spoljnih poslova.

Oni su dodali da je analiza Nacrta zakona o nacionalnim manjinama preneta ukrajinskoj strani u pismu šefa resora Bohdana Aureske upućenom Dmitru Kulebi, a biće detaljno objašnjena i u kontaktima centralnog aparata MIP sa ambasadom Ukrajine u Bukureštu i ambasadom Rumunije u Kijevu sa ukrajinskim vlastima.

Nacrt zakona o nacionalnim manjinama jedan je od zahteva Evropske komisije da potvrdi prelazak Ukrajine u Evropsku uniju. Krajem oktobra ukrajinski stručnjaci su ocenili sprovođenje ovog pravca sa 5 poena od 10.

Početkom novembra, predsednik parlamenta Ruslan Stefančuk je tvrdio da je Ukrajina dobila mišljenje međunarodnih partnera o nacrtu zakona o nacionalnim manjinama. Trenutno se čeka potpis predsednika Ukrajine.

Pročitajte i: Da li je parlament položio EU ispit? Analiza ukrajinske implementacije kriterijuma Evropske komisije.