Ministar zdravlja Vojislav Šimun izjavio je da ograničavanje boravka nevakcinisanoj deci u vrtićima i školama u Crnoj Gori ostaje poslednja opcija u slučaju usložnjavanja epidemiološke situacije i lošeg odziva građana na imunizaciju dece MMR vakcinom.
Epidemija malih boginja (morbila) proglašena je u tri crnogorske opštine – Podgorici, Budvi i Rožajama, a početak školske godine i mali obuhvat vakcinama je bio razlog da se razmišlja o izmenama zakona, kojim bi se onima koji nisu imunizovani ograničio boravak u kolektivima.
Prema poslednjim podacima IJZCG, u Crnoj Gori u poslednjih pet meseci registrovana su 23 slučaja infekcije malim boginjama. Pacijenti su najčešće deca, koja nijesu vakcinisana – njih 13 koji su mlađi od pet godina, četvoro uzrasta od pet do devet godina, jedno u grupi od 10 do 14 godina.
Obolelo je i četvoro osoba starijih od 40 godina, od kojih je jedna nepotpuno vakcinisana.
Šimun je na pitanje da li će taj resor pokrenuti inicijativu izmene zakona u vezi sa ograničavanjem boravka nevakcinisane dece u školama i vrtićima, kazao da takve restriktivne mere, ostaju poslednja opcija u slučaju usložnjavanja epidemiološke situacije i lošeg odziva građana na imunizaciju.
Ministarstvo zdravlja, IJZCG, pedijatri, ali i mediji već godinama ukazuju i apeluju na roditelje i staratelje da vakcinišu decu, a zbog toga su otvoreni i dodatni termini u domovima zdravlja, bez zakazivanja i to vikendom.
Ministar Šimun ističe da se moraju iscrpeti prvo sve pozitivne mere, pre nego se pristupi izmenama zakona ili eventualnim zabranama boravka dece u kolektivima.
ao jedan od razloga za istrajavanje na apelima i edukaciji navodi činjenicu da su od marta do danas prijavljena samo 23 slučaja, među kojima nije bilo ispoljavanja teže kliničke slike i da trenutno nema pacijenata na bolničkom lečenju usled morbila.
„Ministarstvo će se fokusirati na pozitivne mere, koje će uključivati određene benefite za roditelje i decu koja su u potpunosti vakcinisana prema kalendaru vakcinacije.
„Cilj je zaštititi zdravlje populacije, a vakcinacija nema alternativu u borbi protiv zaraznih bolesti. Dakle, Ministarstvo će iscrpiti sve sistemske mogućnosti prije potencijalnog razmatranja i uvođenja bilo kakvih restriktivnih opcija“, kazao je on za Pobjedu.
Na pitanje da li je ipak vreme za izmene zakona, s obzirom na to da je, uz dugoročnu kampanju za povećanje obuhvata vakcinacijom, i dalje nizak procenat vakcinisane dece do dve godine, Šimun je kazao da su svesni da kampanje prethodnih godina nisu dovele do očekivanog porasta obuhvata vakcinacijom među određenim kohortama dečje populacije.
„Izmena zakona je svakako jedan od pravaca koji se razmatra, ali sa ciljem da se primenjuju mere koje će biti efikasne i u skladu s potrebama zajednice. U tom smislu, pored zakonskih mera, Ministarstvo planira nastaviti s intenziviranjem obrazovnih i informativnih kampanja, kao i uvođenjem dodatnih beneficija za vakcinisanu decu, kako bi podstakli roditelje da zaštite svoju decu i širu zajednicu“, kazao je on.
Te beneficije, međutim, još nisu definisane.
Ministarstvo trenutno analizira ne samo rezultate kampanje i procenat vakcinisanih, već i razloge zbog kojih pojedine mjere nisu dale očekivane rezultate.