Napredak Bosne mogao bi da zakomplikuje odluku samita EU o Ukrajini i Moldaviji

Napredak Bosne mogao bi da zakomplikuje odluku samita EU o Ukrajini i Moldaviji

Napredak Bosne i Hercegovine na njenom putu ka pridruživanju EU mogao bi otežati liderima EU na ovonedeljnom samitu da odluče o Ukrajini i Moldaviji, piše „Evropska istina”.

Očekuje se da će Evropska komisija tokom sastanka lidera EU u Briselu u četvrtak, 21. marta, predstaviti pisani izvještaj o Bosni i Hercegovini i dati usmene ocjene o Ukrajini i Moldaviji. Kako navodi izdanje, sada se čini da bi se rasprava o ovom pitanju na samitu mogla odugovlačiti.

Za sada nije poznato kako će preporuku Evropske komisije za početak pregovora sa Bosnom i Hercegovinom dočekati evropski lideri.

Još uvek postoji izvesna neizvesnost, a ovaj deo teksta je i dalje u zagradi“, rekao je diplomata EU, komentarišući nacrt odluke samita.

Bosna je korak iza Ukrajine i Moldavije, njen početak pregovora o pridruživanju EU je zbog završetka niza reformi. Evropska komisija preporučila je da Bosna i Hercegovina započne pregovore o pristupanju, a predsjednica Komisije Ursula fon der Lejen rekla je da je zemlja preduzela „impresivne korake“.

Međutim, taj je potez bio iznenađenje za neke posmatrače, jer je u nedavnom izvještaju o proširenju EU konstatovan ograničen napredak Bosne, posebno u izbornim reformama.

Tokom protekle sedmice, nekoliko diplomata i zvaničnika EU izrazilo je zabrinutost zbog udaljavanja EU od pristupa proširenju zasnovanog na zaslugama. „Evropska komisija je zauzela veoma politički pristup izveštaju“, rekao je jedan visoki zvaničnik EU.

„Ako je bila iskrena i rekla da merila nisu ispunjena, ali da moramo da idemo napred iz nužde, to bi bilo manje problematično nego da nam kaže da su stvari ružičaste i da su se stvari poboljšale“, rekao je zvaničnik.

Neke zemlje, posebno Francuska, Holandija i Danska, izrazile su rezerve u pogledu nivoa napretka Bosne.

„Ako lideri EU daju zeleno svetlo, moraćemo da razgovaramo o tome šta ima prednost: proces zasnovan na zaslugama ili geopolitička neophodnost“, rekao je diplomata EU za list.

Za neke zemlje članice EU, uključujući Austriju, Hrvatsku, Mađarsku i Sloveniju, napredak u pristupanju Ukrajine i Moldavije mora da ide ruku pod ruku sa napretkom Zapadnog Balkana. Poslednjih nedelja lobirali su da se sledeći koraci Ukrajine i Moldavije vežu za Bosnu i Hercegovinu.

Većina država članica EU, međutim, insistira na jednakom tretmanu za sve tri zemlje.

„Zabrinuti smo što odjednom ponovo počinjemo da povezujemo zemlje, što je greška koju smo napravili u prošlosti i koja rizikuje da diskredituje ceo proces“, rekao je četvrti diplomata EU, misleći na bugarski veto na sever. Makedonija koja je stala i napredak Albanije.