Orban će ugostiti turske, srpske i druge lidere pored svetskih šampionata na stazi

Orban će ugostiti turske, srpske i druge lidere pored svetskih šampionata na stazi

Pošto se milioni gledalaca širom sveta fokusiraju na Mađarsku dok je domaćin najvećeg ovogodišnjeg međunarodnog sportskog događaja, njen nacionalistički premijer primiće lidere Turske, Srbije, Katara i niza zemalja Centralne Azije u znak kontinuiranog pomeranja evropske zemlje ka istočnoj sferi uticaja.

Premijer Viktor Orban, samoproglašeni zagovornik „neliberalne demokratije“ koga karakteriše agresivan stav prema svojim zapadnim partnerima, planira brojne bilateralne sastanke u narednim danima pošto je prestonica Budimpešta domaćin Svetskog prvenstva u atletici 2023.

Devetodnevna atletska manifestacija biće pozadina za razgovore sa katarskim emirom i predsednicima Turske, Azerbejdžana, Kirgistana, Uzbekistana i Turkmenistana, kao i liderima balkanskih naroda Srbije i Bosne.

U intervjuu državnom radiju u petak, Orban je opisao lidere — od kojih su mnogi nadgledali demokratski pad u svojim zemljama — kao „političke prijatelje“ Mađarske i rekao da će atletsko prvenstvo biti forum za bilateralne sastanke, kao i razgovore sa poslovni ljudi iz celog sveta, uključujući Kinu.

„Ako postoji veliki svetski događaj, onda ta zemlja poziva svoje prijatelje“, rekao je Orban u petak, dodajući da su takvi događaji „manje-više tajna serija diplomatskih sastanaka“.

Sastav gostiju, bez ikakvih lidera mađarskih saveznika u Evropskoj uniji i NATO-u, odražava Orbanovo nastojanje da poveća diplomatsku i političku saradnju sa autokratijama na Balkanu i u Aziji. Na vlasti od 2010. godine, Orban je primenio diplomatsku strategiju „istočnog otvaranja“, koja se u velikoj meri oslanja na partnerstva i trgovinske sporazume sa zemljama poput Rusije i Kine.

Jedinstveno među svojim susedima u Centralnoj i Istočnoj Evropi, Mađarska održava bliske veze sa Moskvom od invazije na Ukrajinu u februaru 2022, povećavajući isporuke ruskog gasa i nafte i odbijajući da podrži Ukrajinu oružjem ili dozvoli njihov transfer preko zajedničke granice.

Ovaj stav — kao i godine navodnih zloupotreba vladavine zakona i demokratskog nazadovanja — u velikoj meri su izolovali Mađarsku među njenim evropskim i američkim partnerima, što je rezultiralo zamrzavanjem milijardi fondova EU i sankcijama Vašingtona.

Partnerstva sa zemljama van EU i NATO-a, stoga, dobijaju sve veći naglasak. Na konferenciji za novinare u petak, mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto rekao je da će tema većine Orbanovih sastanaka ove nedelje biti fokusirana na obezbeđivanje snabdevanja Mađarske prirodnog gasa iz Katara, Azerbejdžana i nekoliko zemalja centralne Azije.

Ali Orbanov najistaknutiji sastanak biće sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom, sa kojim će razgovarati o bezbednosti, odbrani i ekonomskoj saradnji, navodi se u saopštenju njegovog kabineta.

Turska i Mađarska su jedine članice NATO-a koje nisu ratifikovale kandidaturu Švedske za pridruživanje vojnom savezu, jer je više od godinu dana odlaganja frustriralo mnoge saveznike u NATO-u. Mađarska vlada je saopštila da će ponovo razmotriti ovo pitanje tokom sledeće parlamentarne sednice koja je zakazana za kraj septembra.

Mađarska vlada nije dala nikakve dodatne informacije o očekivanom sadržaju Orbanovih predstojećih razgovora i nije odgovorila na zahtev za komentar.

Orban će se sastati i sa Miloradom Dodikom, proruskim liderom Republike Srpske, srpskog entiteta u Bosni i Hercegovini.

Dodika, koji se otvoreno zalagao za odvajanje teritorija bosanskih Srba od ostatka Bosne i njihovo spajanje sa susednom Srbijom, prošle godine su SAD sankcionisale zbog „koruptivnih aktivnosti“ koje prete da destabilizuju region. Još četiri lidera bosanskih Srba takođe su kažnjena u julu.

Govoreći u petak, Szijjarto je osudio sankcije, nazvavši ih „veoma ozbiljnim naporima Zapada da negira demokratski izabrane lidere zajednice bosanskih Srba“.