Govoreći na godišnjem govoru o stanju nacije u Budimpešti, Orban je rekao da je EU raspirila vatru rata sankcionisavši Rusiju i snabdevajući Ukrajinu novcem i oružjem, umesto da pokušava da pregovara o miru sa Moskvom.
„Kada je Rusija pokrenula napad, Zapad nije izolovao sukob, već ga je podigao na panevropski nivo“, rekao je Orban. „Rat u Ukrajini nije sukob između armija dobra i zla, već između dve slovenske zemlje koje se bore jedna protiv druge. Ovo je njihov rat, ne naš.”
Pod sloganom „Mir i bezbednost“, Orbanovo skoro jednočasovno obraćanje se uglavnom fokusiralo na sukob u Ukrajini, koji se približava svojoj jednogodišnjoj vrednosti, 24. februara.
Desničarski populistički lider je više puta pozivao na hitan prekid vatre, rekavši da su on i njegova vlada „na strani mira“, i osuđujući svoje zapadne saveznike zbog pružanja pomoći Kijevu.
Mađarska je, rekao je u subotu, „deo zapadnog sveta, članica NATO-a i Evropske unije gde, osim nas, svi podržavaju rat ili se bar ponašaju kao oni“.
Poslednjih meseci, Orban se oštro izjasnio protiv nekoliko rundi sankcija EU protiv Moskve, tvrdeći da su one malo učinile da zaustave rat i da su više povredile evropske ekonomije nego Rusiju. Međutim, na kraju krajeva, uvek je glasao za njih.
Raskinuvši sa većinom svojih zapadnih saveznika, Mađarska je odbila da pruži vojnu pomoć Ukrajini ili dozvoli njeno prebacivanje preko njenih granica, i obustavila je neke napore EU da pruži pakete finansijske pomoći Kijevu.
U subotu je rekao da iako je Mađarska pružila humanitarnu pomoć Ukrajini i primila izbeglice koje su pobegle od rata, takva pomoć „ne znači ukidanje naših odnosa sa Rusijom, jer bi to bilo u suprotnosti sa našim nacionalnim interesima“.
„Mi održavamo naše ekonomske odnose sa Rusijom i u stvari preporučujemo da ceo zapadni svet učini isto, jer bez odnosa neće biti primirja ni mirovnih pregovora“, rekao je on.
Tokom poslednje decenije, Orbanova vlada težila je sve bližim ekonomskim i diplomatskim vezama sa Rusijom i zaključila velike sporazume o kupovini ruskog gasa, nafte i nuklearnog goriva. Mađarska je zapretila da će staviti veto na sve sankcije EU koje bi uticale na njen pristup ruskoj energiji.
Subotnje obraćanje usledilo je pošto se Orban suočava sa brojnim političkim i ekonomskim preprekama samo 10 meseci nakon što su on i njegova stranka osvojili četvrti uzastopni mandat.
Mađarska ekonomija je usporila do tehničke recesije u četvrtom kvartalu 2022. godine, dok je njena forinta izgubila 7,5% u odnosu na evro i 15% u odnosu na dolar u prošloj godini. Inflacija u Mađarskoj je među najvišima u EU sa preko 25%, što je više nego dvostruko više od proseka bloka od nešto više od 10%.