Na stotinama benzinskih pumpi širom Mađarske, zbunjujući mozaik papirnih znakova visi sa pumpi kako bi kupci znali šta je dostupno – ili ne – i po kojoj ceni i količini.
Znak na jednoj stanici u Martonvasaru, gradu 20 milja jugozapadno od Budimpešte, glavnog grada Mađarske, obaveštava vozače da mogu da kupe samo dva litra (1/2 galona) goriva po sniženoj ceni koju je odredila vlada pre više od godinu dana. Ograničenje količine, rekao je vlasnik stanice, rezultat je toga što državna energetska kompanija MOL nije izvršila nijednu isporuku goriva njegovom i mnogim drugima sličnim u poslednje tri nedelje.
„Smanjili su snabdevanje na tačno nulu, tako da je gorivo sa regulisanom cenom potpuno nestalo sa tržišta za ove pumpe“, rekao je Laslo Gepeš, vlasnik male stanice i kopredsednik Mađarske asocijacije nezavisnih benzinskih stanica.
Ograničenje cena goriva koje je mađarska populistička vlada uvela u novembru 2021. postavilo je maksimalnu cenu za benzin i dizel na 480 forinti (1,22 dolara) po litru.
Kako su tržišne cene nastavile da rastu, posebno nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru, mađarski uvoz goriva je opao; strani dobavljači su smatrali da je zemlja manje atraktivno mesto za prodaju s obzirom na propisane snižene cene.
To je ostalo samo da državna energetska kompanija proizvodi dizel i gas za prodaju po sniženoj ceni, ali se naprezala da snabdeva jeftinijim gorivom za celu zemlju.
MOL kaže da njegova rafinerija u gradu Sažalobata u centralnoj Mađarskoj radi samo sa oko 50% kapaciteta zbog tehničkih poteškoća. Prekidi u snabdevanju Mađarske naftom preko naftovoda Družba ili prijateljstvo, kojim se nafta u Mađarsku isporučuje iz Rusije preko Ukrajine, takođe su doprineli zaostajanju u snabdevanju.
MOL nije odgovorio na zahtev za komentar.
Tokom više od godinu dana na snazi je ograničenje cena, potrošnja je porasla, rekao je Gepeš, vlasnik stanice u Martonvasaru, što je pogoršalo probleme sa snabdevanjem koji su pogodili čak 500 stanica širom Mađarske.
„Stvari koje su jeftine lakše nestaju, pa ljudi kupuju gorivo kao da sutra ne postoji“, rekao je on. „Ukupna potrošnja (goriva) u zemlji je oko 20 do 25% veća nego prošle godine, količina koju čak ni MOL nije u stanju da obezbedi.
Govoreći na konferenciji za novinare u srijedu, šef kabineta premijera Viktora Orbana, Gergeli Gulias, rekao je da bi ograničenje cijena — koje bi trebalo da ističe 31. decembra nakon što je nekoliko puta produženo — moglo ostati na snazi samo dok je MOL u stanju da održi korak sa potražnjom.
„Ako ne može i ako (gorivo) mora da se uvozi, onda je očigledno uvozna cena mnogo skuplja. Dakle, pitanje je koliko dugo možemo da snabdevamo zemlju benzinom i dizelom“, rekao je Guljas.
Mađarska je veoma zavisna od ruske nafte i gasa. Njena vlada je energično vodila kampanju protiv sankcija Evropske unije Moskvi — posebno onih koje bi uticale na uvoz proizvoda od fosilnih goriva — i okrivila ih za rast cena energije i rastuću inflaciju.
Marika Vastag, 73, farmerka u selu Pusztaszabolcs, napunila je u sredu kanister od 10 litara gasom, plaćajući tržišnu cenu pošto gorivo sa popustom nije isporučeno na stanicu više od dve nedelje.
Ona je ponovila Orbanove tvrdnje da su sankcije EU protiv Rusije prvenstveno odgovorne za povećanje cena energije i okrivila blok za pritisak na Mađarsku da se odvikne od ruskih fosilnih goriva.
„Stvari bi bile bolje kada bi (Evropska) unija prestala da nam zadaje probleme i prestala da zahteva da se isključimo sa ruskih energenata, jer, nažalost, zavisimo od njih u pogledu goriva i nafte“, rekao je Vastag. „Nažalost, mi nismo nezavisni, nemamo sve (što nam treba.) Tako da moramo da se držimo onih koji pomažu.“