Stalna kritika Zapada Mađarske po pitanju demokratskih i kulturnih pitanja čini desničarsku vladu male evropske zemlje nevoljnom da ponudi podršku u praktičnim pitanjima, posebno u jačanju NATO-a protiv Rusije, rekao je mađarski ministar spoljnih poslova.
U intervjuu za Asošiejted pres, mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto takođe je u petak rekao da njegova zemlja nije glasala o tome da li će Finskoj i Švedskoj dozvoliti da se pridruže NATO-u jer su mađarskim poslanicima muka od kritika tih zemalja o unutrašnjim poslovima Mađarske.
Poslanici vladajuće stranke planiraju da glasaju u ponedeljak u korist finskog zahteva, ali je „izražena ozbiljna zabrinutost” u vezi sa Finskom i Švedskom poslednjih meseci „uglavnom zbog veoma nepoštovanja ponašanja političkih elita obe zemlje prema Mađarskoj”, rekao je Sijarto. .
„Znate, kada finski i švedski političari dovode u pitanje demokratsku prirodu našeg političkog sistema, to je zaista neprihvatljivo“, rekao je on.
Glasanje o Švedskoj je teže predvideti, rekao je Sijarto.
EU, koja uključuje 21 zemlju NATO-a, zamrznula je milijarde sredstava Budimpešti i optužila populističkog premijera Viktora Orbana za suzbijanje slobode medija i LGBTK prava. Orbanova administracija je takođe optužena da toleriše ukorenjenu kulturu korupcije i kooptira državne institucije da služe vladajućoj stranci Fides.
U rezoluciji Evropskog parlamenta, poslanici EU su prošle godine izjavili da je Mađarska postala „hibridni režim izborne autokratije“ pod Orbanovom nacionalističkom vladom i da je njeno podrivanje demokratskih vrednosti bloka izvelo Mađarsku iz zajednice demokratija.
Ta kritika izazvala je zamerke u Mađarskoj i otežala vladi da podrži nastojanja Finske i Švedske za pridruživanje NATO-u, rekao je Sijarto. Skeptici insistiraju da je Mađarska jednostavno pokušavala da dobije unosne ustupke.
Kada je reč o invaziji Rusije na Ukrajinu, Sijarto je rekao da zalaganje njegove zemlje za mir ne znači prihvatanje da će Rusija zadržati teritoriju koju trenutno kontroliše.
„Znate, zaustavljanje rata i sedenje za stolom ne znači da prihvatate status kvo“, rekao je on. „Kada rat prestane i počnu mirovni pregovori, nije neophodno da granice budu tamo gde su linije fronta. Znamo to i iz naše istorije… Prekid vatre mora da dođe sada.”
Što se tiče odnosa sa Sjedinjenim Državama, Sijarto je rekao da su oni doživeli procvat pod bivšim predsednikom Donaldom Trampom. Njegovoj vladi stvari su bile teže pod predsednikom Džoom Bajdenom.
Na savršenom, gotovo nenaglašenom engleskom, Sijarto je objasnio da je Mađarska „jasno desničarska, desničarska, demohrišćanska, konzervativna, patriotska vlada“. Zatim je nastavio rečima koje bi bile poznate milionima Amerikanaca.
„Dakle, mi smo u suštini protiv mejnstrima u svim našim atributima. A ako ste protiv liberalnog mejnstrima, a u međuvremenu ste uspešni, a u međuvremenu nastavite da pobeđujete na izborima, to nije svarljivo za sam liberalni mejnstrim“, rekao je on. „Pod predsednikom Trampom politički odnosi su bili dobri kao nikada ranije.
Ključno za taj odnos bilo je Trampovo prihvatanje politike Mađarske prema sopstvenim građanima. Vlada je zabranila deljenje materijala sa maloletnicima koje smatra prikazivanjem ili promocijom homoseksualizma ili promene pola.
Grupe za ljudska prava i političari iz cele Evrope osudili su zakon kao napad na mađarsku LGBT zajednicu.
Sijarto je rekao da Tramp više pozdravlja takve mere nego Bajdenova administracija.
„Nikada nije hteo ništa da nametne. Nikada nije želeo da izvrši pritisak na nas da promenimo način razmišljanja o porodici. Nikada nije želeo da promenimo način razmišljanja o migracijama. Nikada nije želeo da promenimo način razmišljanja o društvenim pitanjima“, rekao je Sijarto.
On je takođe rekao da će Trampov stav prema Rusiji biti više dobrodošao za neke današnje stranke.
Tokom Trampovog mandata u Beloj kući, Rusija nije započela „nikakav napad ni na koga“, rekao je Sijarto.