Mađarska, koja sama ne daje Ukrajini nikakvo oružje, do sada se uzdržavala od donošenja odluka o sledećim tranšama pomoći iz Evropskog mirovnog fonda i nije blokirala ovu podršku.
Veto Budimpešte izaziva sve veće ogorčenje među diplomatama EU jer nema nikakvog opravdanja osim da favorizuje Rusiju. Očekuje se da će zemlje Evropske unije izvršiti pritisak na Budimpeštu na sastanku ministara spoljnih poslova EU u ponedeljak.
Međutim, EU ima i rezervni plan – on je već korišćen kada je Mađarska početkom decembra 2022. blokirala 18 milijardi evra makrofinansijske pomoći Ukrajini.
Tada je Evropska unija usvojila odluku kojom bi se omogućilo da se ova pomoć pruži zaobilazeći Mađarsku. To je bilo dovoljno da Mađarska popusti, a paket pomoći je na kraju odobrilo 27 zemalja EU.
Dakle, ako Budimpešta ne odustane od veta, EU bi takođe mogla da donese sličnu odluku u 26 zemalja, sugerišu sagovornici RMF FM među diplomatama u Briselu. Maloj proruskoj državi, koja ima izuzeća od svih sankcija, teško je da diktira stav cele EU“, rekao je jedan od njih.
Budžet Evropskog fonda za mir, čiju je sedmu tranšu za kupovinu naoružanja za Ukrajinu blokirala Mađarska, iznosi 5,6 milijardi evra. Za 2023. povećan je za dve milijarde evra, uz mogućnost daljeg povećanja na skoro 11 milijardi evra.
Podsetimo, šef Evropskog saveta Šarl Mišel rekao je da su od prvog dana pune invazije rata Evropska unija i njene države članice dodelile Ukrajini 50 milijardi evra pomoći.