Poziv za akciju protiv propagande i dezinformacija Srbije uputio je premijer Aljbin Kurti predstavnicima diplomatskog kora u Kosovu. Na sedmom izdanju Konferencije ambasadora, on je upozorio da zvanični Beograd uz podršku Moskve gradi mrežu narativa koji imaju za cilj da ometaju napredak Kosova na putu ka evroatlantskim integracijama.
Premijer Aljbin Kurti je u subotu alarmirao da Srbija koristi propagandu i dezinformacije kao oružje svoje spoljne politike i da je, uz podršku Rusije, stvorila narativ koji ima za cilj da ošteti i spreči napredak Kosova ka evroatlantskim integracijama.
Ovaj stav izneo je tokom svog govora u okviru sedmog izdanja Konferencije ambasadora na Kosovu.
Kurti je pozvao diplomate da reaguju brže kako bi se suprotstavili hibridnim napadima koje sprovodi zvanični Beograd.
„Komunikacija je važnija nego ikad. Morate biti sve aktivniji i sveprisutni. Ćutanje može biti pogrešno shvaćeno i još više ostavlja prostor i za propagandu i za dezinformacije. Izveštaji koje šaljete posebno su vredni kada su brzi, oštri i tačni, jer je važna tačnost i snaga reči koje šaljete pre nego dužina dokumenta“, rekao je Kurti kosovskim mambasadorima. „Za svaku laž koju širi Srbija ili njeni elementi, moramo imati spremnu istinu. Na ovom polju morate biti i aktivni i proaktivni i doprinositi brzim odgovorima koji treba da se pruže“.
Premijer je od ambasadora zatražio i angažman u promociji i jačanju pozicije Kosova na međunarodnoj sceni.
„Vaš posao nije samo predstavljanje, već angažman u jačanju naše pozicije. Ispitivanje ekonomskih, bezbednosnih interesa i spoljne politike su vaš primarni zadatak, dok su demokratija, vladavina prava, sloboda izražavanja i ljudska prava temeljne vrednosti koje treba da budu vaš vodič u radu, kao i rada svih nas“, rekao je Kurti.
Kurti je dao i dodatne smernice.
„Vaša odgovornost je da ispričate istoriju našeg naroda, ali i da naučite i razumete što bolje možete istoriju, kulturu i aspiracije zemalja u kojima služite“, rekao je premijer. „Savezništvo, strateško partnerstvo i prijateljstvo sa Sjedinjenim Američkim Državama, Evropskom Unijom, Velikom Britanijom moraju biti prioritet. Sve države NATO-a su zemlje ka kojima se fokusiramo na intenziviranje odnosa sa njima“, naglasio je on.
Potpredsednica Vlade i ministarka spoljnih poslova, Donika Gervala (Gërvalla), rekla je da je jedno od prioriteta za Kosovo članstvo u Savetu Evrope.
„Na početku našeg mandata, ovo je delovalo kao daleki cilj, ali danas smo na samo korak udaljeni od njegovog ostvarivanja. Dva važna koraka su već postignuta, naše prijave su prihvaćene, kao i prolazak kroz sve faze i procedure, čak i glasanje sa 80 odsto u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope. Sada nas deli samo poslednji korak kako bismo postali članovi ove organizacije koja jača ljudska prava i našu međunarodnu poziciju, a to je proces članstva u Savetu Evrope“, rekla je Gervala.
Ona je govorila i o uticaju pasoša Kosova i o opštim izborima 9. februara, na kojima će po prvi put građani koji žive u inostranstvu moći da glasaju u ambasadama i konzulatima Kosova.
„Ovaj korak jača povezanost između Kosova i njegovih građana u inostranstvu. Deo ove konferencije biće posvećen razgovoru sa Centralnom izbornom komisijom, razgovoru koji je ključan kako bi se obezbedilo da ovaj proces bude sproveden uspešno i u skladu sa najvišim standardima. Ova saradnja pomoći će u rešavanju svakog organizacionog detalja i obezbediti da svaki građanin, bez obzira na to gde se nalazi, ima mogućnost da iskaže svoj glas“, rekla je ministarka Gevala.
Predsednica Komisije za spoljnu politiku, Arbreše Krieziju (Arbëreshë Kryeziu), istakla je značaj parlamentarne diplomatije, koju je kvalifikovala kao snažan spoljnopolitički stub.
„Danas, kroz ovu konferenciju, pridajemo poseban značaj refleksiji o postignućima i izazovima naše diplomatije, sa posebnim fokusom na pravce u kojima možemo da ojačamo i promenimo našu međunarodnu poziciju. Želim da započnem sa značajem parlamentarne diplomatije. Ova dimenzija više nije dodatak državnoj diplomatiji, već je postala njen snažan stub. U poslednjim godinama, Skupština Kosova je izgradila mreže saradnje sa parlamentima drugih zemalja, lobirajući direktno za nova priznanja i podršku u međunarodnim forumima“, rekla je Krieziju.
Za razliku od prethodnih puta, u sedmom izdanju Konferencije ambasadora nije učestvovala predsednica, Vjosa Osmani.