Kosovski ministar kaže da Srbija ima za cilj da destabilizuje zemlju

Kosovski ministar kaže da Srbija ima za cilj da destabilizuje zemlju

Kosovski ministar unutrašnjih poslova Dželal Svekla rekao je u utorak da Srbija, pod uticajem Rusije, ima za cilj da destabilizuje Kosovo podržavajući srpsku manjinu na severu koja blokira puteve i protestuje skoro tri nedelje .

Srbi u etnički podeljenom gradu Mitrovici na severu Kosova podigli su u utorak nove barikade, nekoliko sati nakon što je Srbija saopštila da je stavila svoju vojsku u najvišu borbenu pripravnost posle nedelja eskalacije tenzija između Beograda i Prištine.

„Upravo Srbija, pod uticajem Rusije, podigla je stanje vojne gotovosti i naređuje podizanje novih barikada, kako bi opravdala i zaštitila zločinačke grupe koje terorišu… građane srpske nacionalnosti koji žive na Kosovu, “, naveo je Svečla u saopštenju.

Srbija negira da pokušava da destabilizuje svog suseda i kaže da samo želi da zaštiti svoju manjinu tamo. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u utorak da će Srbija „nastaviti da se bori za mir i traži kompromisna rešenja“.

Beograd je kasno u ponedeljak saopštio da je u svetlu poslednjih događaja u regionu i uverenja da se Kosovo sprema da napadne Srbe i nasilno ukloni barikade, naredio da se vojska i policija stave u stanje najviše pripravnosti.

Od 10. decembra, Srbi na severu Kosova podigli su više blokada na putevima u Mitrovici i oko nje i razmenili vatru sa policijom nakon hapšenja bivšeg srpskog policajca zbog navodnog napada na službene policajce.

Kosovo sa većinskim albanskim stanovništvom proglasilo je nezavisnost od Srbije 2008. godine uz podršku Zapada, nakon rata 1998-1999 u kojem je NATO intervenisao da zaštiti građane etničkih Albanaca.

Kosovo nije članica Ujedinjenih nacija i pet država EU – Španija, Grčka, Rumunija, Slovačka i Kipar – odbijaju da priznaju državnost Kosova.

Rusija, istorijski saveznik Srbije, blokira članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama.

U severnom delu Kosova živi oko 50.000 Srba koji odbijaju da priznaju prištinsku vladu ili državu. Beograd vide kao svoju prestonicu.

Kosovska vlada je saopštila da policija ima kapacitet i spremnost da deluje, ali da čeka da mirovne snage NATO-a KFOR na Kosovu odgovore na njihov zahtev za uklanjanje barikada.

Vučić je rekao da su u toku razgovori sa stranim diplomatama o tome kako da se situacija reši.

U Mitrovici su u utorak ujutru kamioni bili parkirani kako bi blokirali put koji povezuje deo grada sa većinskim srpskim stanovništvom sa delom sa većinskim albanskim stanovništvom.

Srbi traže oslobađanje uhapšenog oficira i imaju druge zahteve pre nego što uklone barikade.

Gradonačelnici etnički Srbi u opštinama na severu Kosova, zajedno sa lokalnim sudijama i oko 600 policajaca podneli su prošlog meseca ostavke u znak protesta zbog odluke kosovske vlade da zameni registarske tablice automobila koje je izdala Srbija tablicama koje je izdala Priština.

Ruska invazija na Ukrajinu navela je države Evropske unije da posvete više energije unapređenju odnosa sa šest balkanskih zemalja, Albanijom, Bosnom i Hercegovinom, Kosovom, Crnom Gorom, Severnom Makedonijom i Srbijom, uprkos i daljem oklevanju da dalje proširuju EU.