Kazao je da se, prema tom planu, Kosovo obavezuje da provodi dosadašnje sporazume, prenosi Tanjug, pozivajući se na portal Reporteri.
Prema rečima Konjufce, pošto je ZSO “raspustio” Ustavni sud Kosova, mora se pronaći novi oblik udruživanja.
Rekao je da su međunarodni predstavnici zatražili da se zadrži poverenje i da se plan, prvobitno poznat kao francusko-nemački, ne objavljuje.
Dodao je da je premijer Kosova Albin Kurti bio upoznat s ovim planom još u septembru 2022. godine.
“Koliko mi je poznato, nemački i francuski predstavnici su ovaj plan predali Vladi Kosova u septembru prošle godine, ali su sami predlagači tražili da se plan ne deli previše u javnosti, da se to maksimalno ograniči”, kazao je Konjufca.
Kako je naveo, Kurti je pre tri meseca rekao da je plan dobra osnova da se nastavi dalje.
“Ne znam čemu tolika prašina kada je premijer rekao da je ovaj plan prihvatljiv za Kosovo, i to iz razloga što se ne spominje bilo kakva zajednica”, kazao je Konjufca.
”Kosovo preuzima određenu obavezu za dosadašnje sporazume koji su postignuti u dijalogu Kosova i Srbije, tako da se u ovom aspektu može eksplicitno reći da se radi o zajednici opština sa srpskom većinom. Ali pitanje je što je zajednica odbačena Ustavom Kosova i sada je pitanje da se pronađe novi oblik udruženja.”
“Zašto ovo nije najbolje rešenje i zašto je reč o kompromisu? To je kompromis, jer nema pravnog priznanja, ali jeste ‘de facto’ priznanje, pa se državljanstvo Kosova od Srbije ne prihvata direktno, već indirektno”, ocenio je Konjufca.