Komšić: Zalagaću se za ukidanje koncepta konstitutivnosti naroda u BiH

Komšić: Zalagaću se za ukidanje koncepta konstitutivnosti naroda u BiH

Član Predsedništva BiH Željko Komšić najavio je u svom predizbornom programu da će se, ako na izborima u oktobru dobije još jedan mandat u tročlanom državnom vrhu, dosledno zalagati za uspostavljanje BiH kao građanske države i za ukidanje koncepta konstitutivnosti naroda koja je garantovana Dejtonskim sporazumom.

„Od Dejtonskog sporazuma pa sve do danas živimo u sistemu konstitutivnih etničkih zajednica koji zanemaruje ulogu građanina, ocenio je Komšić u svom predizbornom programu, javljaju sarajevski mediji“, naglašavajući da lider Demokratskog fronta (DF) prvi među kandidatima za Predsedništvo na ovogodišnjim opštim izborima koji je objavio svoj program.

U Komšićevom programu „Hrabro i pošteno za građansku državu: Programski principi političke borbe za društvo jednakih građana i građanki”, navedene su osnovne političke smernice u aktuelnom i budućem političkom, saopšteno je iz DF.

Komšićeva je glavna predizborna poruka je da treba dosledno sprovesti pet presuda Evropskog suda za ljudska prava i na tom osnovu izboriti građansku državu, uspostavljenu na načelu „jedan čovek, jedan glas“.

„Ono što je u demokratskom svetu normalno, nama u Bosni i Hercegovini još uvek je samo san. Svesni smo da ostvarenje tog sna ne može doći preko noći, ali nikada nećemo odustati od njega. Odustajanje od tog našeg sna uvod je u ostvarivanje snova onih koji ne žele dobro Bosni i Hercegovini. Stoga se borba za građansku Bosnu i Hercegovinu mora nastaviti“, poručio je, između ostalog, Komšić.

Bez političkog suvereniteta države, koji nam zvanični Zagreb i Beograd pokušavaju preoteti kroz potpunu kontrolu domova naroda (u državnom i enetitetskim parlamentima), nemoguć je ekonomski suverenitet države Bosne i Hercegovine, ocenio je Komšić.

On ističe da „samo u državama s punim političkim suverenitetom građani i građanke mogu u potpunosti upravljati svojim resursima i javnim dobrima“, uz ocenu da BiH „od Dejtonskog sporazuma pa sve do danas“

živi „u sistemu konstitutivnih etničkih zajednica koji zanemaruje ulogu građanina“.

Verujemo u običnog građanina Bosne i Hercegovine, u ono što taj građanin jeste kao takav, a ne u ono što je po poreklu i identitetskom pripadanju, poručio je Komšić.

On je naglasio da „građanska država ne traži od bilo kojeg Bošnjaka, Hrvata, Srbina, Roma, Jevreja ili drugog građanina Bosne i Hercegovine da se odrekne svog etičkog ili vjerskog identiteta“.

„Zalažući se za ravnopravnost svih građana, zalažemo se i za jačanje tih identiteta“, naglasio je Komšić.