Kolone automobila pristižu u Podgoricu na protest uoči sednice parlamenta

Kolone automobila pristižu u Podgoricu na protest uoči sednice parlamenta

Kolone automobila počele su da pristižu u Podgoricu u organizaciji Pokreta „Ima nas“, uoči današnje sednice na kojoj poslanici treba da se ponovo izjasne o spornim izmenama Zakona o predsedniku i sudijama Ustavnog suda.

Oni su najavili da će od 11 sati kolonama automobila u potpunosti preplaviti Podgoricu kako bi poslali snažnu podršku da je 12. decembar Dan D kada je u pitanju normalno funkcionisanje države, ustavnog poretka i pravnog sistema.

Polasci su, kao i ranije, organizovani i iz drugih crnogorskih gradova.

„Protest će trajati čitavog dana, sve dok ne vidimo ishod glasanja Zakona o predsedniku nakon čega ćemo javnost obavestiti o daljim koracima i potezima koje pripremamo“, naveli su ranije iz tog pokreta.

Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković kazao je juče, posle sastanka u skupštini, da nakon tri sesije razgovora predstavnika parlamentarnih stranaka nije došlo do dogovora oko izbora sudija Ustavnog suda i raspisivanja vanrednih izbora. On je najavio da DPS na današnjoj sednici neće glasati ni za jednog kandidata za sudiju tog suda.

DPS je ranije saopštio da postoji mogućnost da glasaju za jednog od četvorice kandidata, čime bi se odblokirao rad tog suda.

Šef poslaničkog kluba Demokratskog fronta (DF) Slaven Radunović na konferenciji za medije kazao je da će oni i Demokrate Alekse Bečića glasati za izmene Zakona o predsedniku.

Za sada nije poznato kako će se izjasniti URA premijera Dritana Abazovića, čiji su poslanici podržali podržali izmene Zakona o predsedniku kojim skupština preuzma deo njegovih nadležnosti u oblasti predlaganja mandatara za sastav nove vlade.

Predsednik Milo Đukanović ga međutim nije potpisao, vratio ga je na ponovno odlučivanje i zatražio mišljenje Venecijanske komisije (savetodavno tijelo Saveta Evrope).

Venecijanska komisija, preporučila je da se ne usvajaju izmene Zakona o predsedniku Crne Gore jer bi u suštini one predstavljale promenu Ustava i to manjom (skupštinskom) većinom od propisane. Oni su pozivali institucije, poslanike i političke partije da odgovorno učestvuju u rešavanju trenutnog „ćorsokaka i pronađu konstruktivne kompromise za važne odluke, uključujući i izbor sudija Ustavnog suda.“

Evropska unija (EU) je nakon toga pozvala političke lidere Crne Gore da u potpunosti slede preporuke Venecijanske komisije.

Parlamentarna većina posegla je za promenama Zakona o predsedniku nakon što je Đukanovic iz formalnih razloga odbio da dodeli mandat za sastav nove vlade njihovom kandidatu Miodragu Lekiću.

On je predložio skupštini da sebi skrati mandat, kako bi se raspisali prevremeni izbori.

Većina je to odbila insistirajući na formiranju nove vlade nakon što su oborene prethodne dvije – Zdravka Krivokapića u februaru i Dritana Abazovića u avgustu ove godine.

Ove procese Venecijanska komisija ocenila je nepoštovanjem institucija i lošom političkom kulturom.

DPS i Socijaldemokrate su pozvali poslanike parlamentarne većine da ne glasaju za izmene Zakona o predsediku nakon negativnog mišljenja Venecijanske komisje o tom zakonu.

Ustavni sud Crne Gore je nefunkcionalan je od od 13. septembra nema kvorum za odlučivanje, jer ima samo troje sudija od ukupno sedam. Za taj izbor je potrebna tropetinska većina, odnosno podrška 49 poslanika, koju parlamentarna većina nema.