Urbane bašte su dobre za ekosisteme i ljude

Urbane bašte su dobre za ekosisteme i ljude

Tradicionalno se pretpostavljalo da uzgoj hrane dovodi do gubitka biodiverziteta i negativnih uticaja na ekosistem. Međutim, nova studija istraživača sa više univerziteta, uključujući Univerzitet Teksasa u Ostinu, prkosi ovoj pretpostavci, pokazujući da društvene bašte i urbane farme pozitivno utiču na biodiverzitet, lokalne ekosisteme i dobrobit ljudi koji rade u njima.

Studija, objavljena u Ecologi Letters, posmatrala je 28 vrtova urbanih zajednica širom Kalifornije tokom pet godina i kvantifikovala biodiverzitet u biljnom i životinjskom svetu, kao i funkcije ekosistema kao što su oprašivanje, sekvestracija ugljenika, proizvodnja hrane, kontrola štetočina i dobrobit ljudi. .

„Želeli smo da utvrdimo da li je bilo kompromisa u pogledu biodiverziteta ili uticaja na funkciju ekosistema“, rekla je Shalene Jha, vanredni profesor integrativne biologije koja je bila glavni autor rada. „Ono što smo otkrili je da ove bašte, koje pružaju ogromne nutritivne resurse i povećavaju dobrobit baštovana, takođe podržavaju neverovatno visok nivo biljnog i životinjskog biodiverziteta.“

Prethodne pretpostavke naučnika o negativnom uticaju proizvodnje hrane na biodiverzitet bile su skoro u potpunosti zasnovane na intenzivnim ruralnim poljoprivrednim preduzećima koja imaju tendenciju da uzgajaju samo jednu ili dve vrste useva, često u velikom obimu. Gradske društvene bašte, privatne bašte i urbane farme i voćnjaci imaju tendenciju da uzgajaju više vrsta biljaka u manjim oblastima. Ova nova studija je prva koja istražuje efekte urbanih vrtova u širokom spektru mera biodiverziteta i ekoloških usluga.

„Procenjuje se da će do 2030. godine oko 60 odsto svetske populacije živeti u gradovima“, rekao je Dža. „A urbane farme i bašte trenutno obezbeđuju oko 15%-20% naše ponude hrane, tako da su od suštinskog značaja za rešavanje izazova nejednakosti u hrani. Ono što vidimo je da urbane bašte predstavljaju kritičnu priliku da podrže biodiverzitet i lokalnu proizvodnju hrane. .“

Studija je takođe otkrila da izbori koje baštovani donose mogu imati veliki uticaj na njihov lokalni ekosistem. Na primer, sadnja drveća izvan ležišta može povećati sekvestraciju ugljenika bez ograničavanja oprašivača ili smanjenja proizvodnje hrane od previše senke. A malčiranje samo unutar leja za useve moglo bi da pomogne u poboljšanju usluga ugljenika u tlu, izbegavajući negativne efekte na kontrolu štetočina i oprašivače.