Hrvatski predsednik rekao je u petak da napori Evropske unije da održi demokratske standarde u zemljama članicama prete da rasparčaju blok i osudio napore EU da finansijski kazni Mađarsku zbog njenih navodnih kršenja standarda vladavine prava.
Predsednik Zoran Milanović je to izjavio na konferenciji za novinare u glavnom gradu Mađarske Budimpešti nakon razgovora sa mađarskom koleginicom Katalin Novak. Milanović je ponovio česte mađarske kritike EU, rekavši da je blok preterao u svojim ovlašćenjima nad državama članicama i da je ova prekomerna kontrola ubrzala Bregzit i izbacila Ujedinjeno Kraljevstvo.
EU ne bi trebalo da postane, rekao je, „Sjedinjene Države Evrope“, dodajući da procedure EU protiv Mađarske — koje su zamrznule milijarde evra finansiranja Budimpešte zbog zabrinutosti za korupciju i vladavinu prava — prete da unište 27-članu blok.
„Ovakav pristup između EU i Mađarske je duboko iritantan“, rekao je on, upozoravajući da je „danas Mađarska, sutra će to biti neka veća zemlja kojoj će trebati ’da se nauči lekcija‘“.
Milanović je pobedio na predsedničkim izborima u Hrvatskoj krajem 2019. kao liberalni i levičarski kandidat, što je kontrapunkt konzervativnoj vladi koja je trenutno na vlasti u najnovijoj državi članici EU. Ali od tada se okrenuo populističkom nacionalizmu i kritikovao zapadnu politiku i prema Balkanu i prema Rusiji.
Milanović je tako stekao reputaciju proruskog, što je negirao. Ipak, poslednjih meseci otvoreno se protivio prijemu Finske i Švedske u NATO usred rata u Ukrajini i obuci ukrajinskih trupa u Hrvatskoj kao deo pomoći EU zaraženoj zemlji.
Dok su šefovi država govorili da oboje osuđuju rusku agresiju u Ukrajini i podržavaju njen teritorijalni integritet, Milanović je rekao da on, kao i vlada Mađarske, ne podržava sankcije Moskvi, a sukob u Ukrajini je okarakterisao kao posredni rat između Rusije i Sjedinjenih Država. Države.
„Pitanje je koliku štetu će nam doneti. To stvara štetu Evropi“, rekao je Milanović. „Uspeli smo da zbližimo Rusiju i Kinu. U čijem je ovo interesu? Na sva ta pitanja moraće da mi odgovore, posebno oni koji te odluke donose u moje ime. Zahtevam odgovor.”
Novak je u petak na konferenciji za novinare rekla da pozdravlja ulazak Hrvatske 1. januara u šengenski prostor 27 zemalja, zonu putovanja bez granica u Evropi.
Ulaskom Hrvatske u zonu naknadno je demontirana granična ograda koja razdvaja Mađarsku i Hrvatsku, što je promena za koju je Novak rekao da će povećati turizam i olakšati putovanja između susednih zemalja i pomeriti spoljne granice EU dalje na jug.
Novak je takođe pozvala ukrajinske vlasti da poštuju prava mađarske nacionalne manjine u zapadnoukrajinskom regionu Zakarpatja, gde je rekla da su mađarske zastave nedavno uklonjene sa javnih institucija u, kako je rekla, ograničenju manjinskih prava.