Hrvatske sudije i tužioci odlučili su danas da prekinu „beli štrajk“ u koji su stupili 22. januara nezadovljni materijalnim pravima i radnopravnim statusom.
Udruženje hrvatskih sudija saopštilo je da će prekinuti s merama upozorenja tokom kojih su radili samo u hitnim postupcima i to pošto su se danas sastali s ministrom pravosuđa i uprave Ivanom Malenicom.
Konketan dogovor nije postignut, ali su iz tog udruženja rekli da je njihov cilj bio da merama upozorenja ukažu na probleme u pravosuđu.
Ministarstvo pravosuđa u saopštenju je pozdravilo odluku pravosudnih funkcionera i podsetilo da su primanja sudija u mandatu aktualne vlade već unapređena 2019. povećanjem osnovice za šest i 2023. za 13 odsto, kao i korekcijom koeficijenata za pravosudne funkcionere prvog stepena.
Takođe su višestruko povećane naknade za dežurstva i naknade za upućivanje sudija na viši sud.
Razgovori predstavnika sudija i ministarstva biće nastavljeni iduće sedmice.
Sudije i državni tužioci traže reformu sistema plata koja bi, uz materijalna prava, podrazumevala i indeksaciju plata kao trajno rešenje. Oni ističu da traže ono što im je vlada obećala kada su bili u belom štrajku prošle godine.
Premijer Andrej Plenković izjavio je ranije da ono što sudije traže, indeksaciju, neće proći „makar bili u štrajku idućih deset godina“.
„Očekujem od njih učinkovito pravosuđe, ko god donosi ove odluke, ne znam na osnovu čega. To što su ove godine izbori, to za nas nije trenutak. Bio sam jasan, može taj štrajk trajati i deset godina što se nas tiče“, rekao je Plenković novinarima uoči početka mera upozorenja.
I resorni ministar Ivan Malenica iskazao je uoči štrajka nezadovoljstvo odlukom pravosudnih funkcionera rekavši da su prošle sedmice njihovi predstavnici odbili povećanje plata koje bi za većinu njih s prošlogodišnjim povećanjima ukupno iznosilo oko 700 evra neto, za šta, rekao je, moraju preuzeti odgovornost.
Ministar je tada u medijima izneo podatak da su plate sudija u poslednjih pet godina povećane dva puta i da su njihove početne mesečne plate od 2.200 evra pa do 3.500 evra. On je dodao da su početne plate 1.000 evra više od prosečne plate u Hrvatskoj i da je vlada sada ponovo predložila novo povećanje što su oni odbili.
Prema istraživanju agencije Promocija Plus, koju su mediji objavili ove sedmice, štrajk sudija ne podržava gotovo 65 odsto ispitanih građana, a 64 odsto ispitanih ima negativano mišljenje o hrvatskom pravosuđu.