Hiljade ljudi okupilo se u sredu u Budimpešti u znak protesta protiv novog zakona koji sponzoriše vlada, a koji bi eliminisao status javnih službenika nastavnika i značajno povećao njihov obim posla, piše Rojters.
Skoro 5.000 nastavnika već je reklo da će napustiti svoju profesiju ako takozvani statusni zakon stupi na snagu, ali vlada premijera Viktora Orbana nastavlja sa reformama koje će nastavnicima oduzeti deo sigurnosti posla.
Protest u sredu usledio je nakon godinu dana štrajkova nastavnika i demonstracija za veće plate jer inflacija u Mađarskoj – koja prelazi 25 odsto – narušava plate nastavnika koje su već ispod nacionalnog proseka i pretposlednje među zemljama OECD-a prema podacima iz 2021. godine.
Mnogi kritičari nacrt nazivaju „Zakon o osveti“, koji se doživljava kao kazna za dugogodišnji otpor nastavnika.
„U potpunosti sam protiv ovog zakona, koji se u javnom diskursu ne zove slučajno „zakon o osveti“, rekla je Katalin Torli, jedna od najglasnijih kritičara Orbanove obrazovne politike.
„To je odgovor na talas protesta koji smo videli tokom prošle godine… koji su razotkrili strašne probleme sistema javnog obrazovanja.“
Vlada je saopštila da novi zakon ima za cilj poboljšanje kvaliteta obrazovanja.
Prema prethodnoj verziji nacrta, ponašanje nastavnika i komunikacija bi se pratili tehničkim sredstvima. Iako je Vlada obećala da će ovu i druge manje odredbe izbaciti iz nacrta, pregovori između vlade i sindikata prosvetnih radnika i dalje su u toku.
Ukoliko zakon bude prošao u sadašnjem obliku, od 1. juna maksimalno dnevno radno vreme nastavnika povećalo bi se sa 8 na 12 sati, nedeljno sa 40 na 48 sati, a broj zamena sa 30 na 80 sati godišnje.
Mađarska se suočava sa sve većim nedostatkom nastavnika uglavnom zbog niskih plata i nepredvidivosti regulatornog okruženja.