Predsednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH Dragan Čović izjavio je da je partnerima u vlasti na nivou BiH poslao predlog izmena Izbornog zakona, koje se odnose na izbor članova Predsedništva BiH, Centralnu izbornu komisiju i tehnička izborna pitanja.
On je naveo da HDZ BiH predlaže da se ništa ne menja u Republici Srpskoj, ni u Federaciji BiH pri izboru bošnjačkog člana Predsedništva, a da je predlog da za hrvatskog člana bude izabran onaj kandidat koji dobije većinu u pet kantona, Zapadnohercegovačkom, Hercegovačko-neretvanskom, Livanjskom, Srednjobosanskom i Posavskom kantonu, gde po popisu iz 2013. živi najveći broj Hrvata.
Onaj kandidat za hrvatskog člana Predsedništva koji dobije najviše glasova na nivou Federacije, mora dobiti većinu glasova u tih pet kantona, ili ako nema nijedan, onda u tri od tih pet kantona. U slučaju da ne postoji pobednik u tri, onda bi to bio kandidat pobednik u dva, odnosno jednom, koji bi onda postao hrvatski član Predsedništva, kazao je Čović.
„Verujem da nema smisla da Bošnjaci biraju hrvatskog člana Predsedništva dok u Ustavu BiH imamo hrvatskog člana. Ne verujem da u ovom trenutku možemo menjati Ustav BiH“, kazao je Čović.
Prema Ustavu BiH, na izborima za tročlano Predsedništvo BiH se mogu kandidovati i biti izabrani samo Hrvat i Bošnjak koji se biraju na prostoru cele Federacije BiH i Srbin iz Republike Srpske.
Sud u Strazburu proglasio je diskriminatornim delove Ustava BiH jer sprečavaju izbor onih koji se ne izjašnjavaju kao Bošnjaci, Hrvati i Srbi i ako ne dolaze s određene teritorije BiH, podseća Radio Slobodna Evropa.
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu saopštila je da je nemoguće promeniti način izbora članova Predsedništva Bosne i Hercegovine da bi se sprovele presude Evropskog suda za ljudska prava samo kroz Izborni zakon, već su neophodne i izmene Ustava.
„Evropski sud za ljudska prava doneo je nekoliko presuda kojima se nalaže lokalnim političkim liderima da izmene Dejtonski ustav, a Evropska unija je naglasila Bosna i Hercegovina ne može da joj se pridruži bez toga“, navodi se se u saopštenju, prenosi portal Klix.ba.
Naglašavaju da se najvažnija od tih odluka odnosi na tročlano Predsedništvo BiH.
„Sjedinjene Države snažno podržavaju napore političkih lidera u zemlji da postignu kompromise neophodne za izmenu Ustava BiH u vezi s Predsedništvom u skladu sa presudama Evropskog suda za ljudska prava, ali samo izmenama Izbornog zakona to nije moguće učiniti, već su potrebni ustavni amandmani“, dodaje se.
Napominju da su međunarodni pravni stručnjaci, uključujući i Venecijansku komisiju, bili nedvosmisleni po tom pitanju tokom pregovora o izbornoj reformi 2021. i 2022. godine.
Saopštenje ambasade SAD je očigledan odgovor na danas objavljeni predlog Dragana Čovića o promeni načina izbora članova Predsedništva, koji podrazumeva promenu Izbornog zakona, ali ne i Ustava BiH, navodi portal.