Grčka konzervativna partija Nova demokratija imala je vodeću poziciju na nedeljnim parlamentarnim izborima, pokazala je izlazna anketa, a bivši premijer Kirijakos Micotakis bi trebalo da osvoji drugi mandat.
Nova demokratija je vodila sa 40-44% glasova, dok je levičarska Siriza zaostala sa 16,1-19,1%, pokazala je izlazna anketa koju je zajednički sprovelo šest anketnih kompanija za grčke TV stanice.
Nedeljno glasanje je drugo u poslednjih pet nedelja, pošto prvo glasanje 21. maja, održano po drugačijem izbornom sistemu, nije uspelo da jednoj stranci da apsolutnu većinu u parlamentu od 300 mesta. Sistem korišćen u nedeljnoj anketi daje vodećim strankama bonus mesta u zavisnosti od podrške birača.
U majskoj anketi, Nova demokratija je imala dvocifrenu prednost od 20 bodova ispred Sirize, koja je vladala Grčkom od 2015. do 2019. godine.
Istraživanja javnog mnjenja poslednjih dana pokazala su da je Nova demokratija pobedila sa oko 40 odsto glasova, dok je Siriza na čelu sa Aleksisom Ciprasom dobila oko 20 odsto, što je otprilike slično anketi od 21. maja.
Micotakis, koji je bio premijer od 2019. do podnošenja ostavke u korist privremenog premijera nakon neutvrđenog glasanja u maju, obećao je da će nastaviti sa reformama za obnovu kreditnog rejtinga zemlje nakon iscrpljujuće dužničke krize koja je potresla naciju deceniju.
Bivši bankar i potomak moćne političke porodice, Micotakis je obećao da će povećati prihode od vitalne turističke industrije, otvoriti radna mesta i povećati plate blizu proseka Evropske unije.
Pandemija COVID-19 i smrtonosna železnička nesreća u februaru takođe su otkrili nedostatke zdravstvenog sistema i sistema javnog prevoza. Ali kriza troškova života i ekonomske poteškoće u novije vreme su na vrhuncu zabrinutosti birača.
„Očekujem mnogo (od nove vlade)“, rekao je penzioner Giorgos Kacimercis za Rojters.
„Glavna stvar je zdravstveni sistem, privreda, da možemo da živimo (pristojno) jer stvari su teške. Penzionerka sam, bio sam u vatrogasnoj brigadi, a sad nemam ni pare.
Nedeljni izbori održani su u senci brodoloma migranata ovog meseca u kome se strahuje da je stotine poginulo kod južne Grčke. Jedna od najgorih takvih katastrofa poslednjih godina, ona je razotkrila podele stranaka oko migracija.
Nesreća brodoloma dominirala je u kampanji uoči ovih izbora.
Spasioci su pronašli 104 preživela i izvukli 82 tela, ali se smatra da je do 750 ljudi bilo spakovano na trošnom brodu koji je krenuo iz Libije za Italiju. Čamac je pratila grčka obalska straža, koja je rekla da su stanari odbili sve ponude pomoći.
Micotakis, čija je administracija zauzela čvrst stav po pitanju migracija, okrivio je „jadne trgovce ljudima“ za katastrofu i pohvalio obalsku stražu za spasavanje ljudi. Cipras je postavio pitanje zašto obalska straža nije intervenisala ranije.