Gašenje srpskih institucija na Kosovu: Zatvoreno najmanje 59 službi

Gašenje srpskih institucija na Kosovu: Zatvoreno najmanje 59 službi

Protekla 2024. bila je godina gašenja preostalih srpskih institucija na severu Kosova. Intenzitet akcija kosovskih vlasti u ovom delu Kosova pretekao je vest sa početka godine da je tada južno od Ibra, zatvoreno sedam privremenih organa. Ko se još seća obećanja ministra unutrašnjih poslova izrečenog 26. januara, da će na Kosovu od simbola Srbije „ostati samo ambasada“? Bilans: Najmanje je 59 entiteta srpskih institucija i službi zatvoreno u akcijama Kosovske policije, piše KoSSev.

Početak 2025. beleži trend iz prethodne 2024. – uklanjanjem preostalog prisustva srpske države na Kosovu, odnosno zaposedanjem objekata u kojima su funkcionisale srpske institucije. Ovog puta, Nova 2025. počela je gašenjem institucija na severu, a danas su se ove akcije ponovo prenele na jug, navodi KoSSev.

Najmanje je 59 entiteta srpskih institucija i službi zatvoreno. Ovaj popis ne uključuje gašenje institucija Republike Srbije na teritoriji Kosova tokom ranijih godina, iza kojih je Beograd tada javno stao, poput integracije MUP-a Srbije na Kosovu u Kosovsku policiju, pravosuđa, civilne zaštite, Telekoma, EPS-a…

Prethodno je Vlada Srbije 2013, raspustila skupštine opština na Kosovu uprkos odlukama Ustavnog suda. Nakon njihovog raspuštanja, formirani su privremeni organi, iako nikad od tada, više nisu organizovani srpski lokalni izbori na Kosovu, uprkos jasnom zakonskom propisu. Višegodišnja praksa ukazivala je na to da su isti ljudi obavljali istovremeno višestruke funkcije u srpskoj i kosovskoj opštini.

Ustavni sud Srbije je 2014. godine proglasio neustavnom odluku o raspuštanju opština i formiranju privremenih organa. Ministar Branko Ružić je u februaru 2018. godine izjavio da Srbija svoj uticaj na Kosovu ostvaruje kroz 29 privremenih organa, koji pomažu očuvanje ustavno-pravnog poretka i životnu sigurnost Srba na Kosovu.

Zabeležili smo koje su sve srpske institucije do sada zatvorene.