Evropski zastupnici zaduženi za BiH ističu da se proslava „Dana Republike Srpske“ ne dovodi u pitanje, već je problem u izboru datuma, čime se krše odluke Ustavnog suda i nekoliko odredbi Ustava BiH koje zabranjuju diskriminaciju. „Ignorisanje ovih odluka predstavlja krivično delo“, navodi se u zajedničkom saopštenju.
Predsedavajući Delegacije EP Romero Franc i stalni izvjestitelj za Bosnu i Hercegovinu i Kosovo Paulo Rangel objavili su zajedničko saopštenje povodom proslave „Dana Republike Srpske“.
„Ponovo izražavamo punu podršku visokom predstavniku Kristijanu Šmitu i pozivamo relevantne organe vlasti i međunarodnu zajednicu da deluju odlučno, u skladu sa izjavom Šmita nakon prošlogodišnjeg Dana Republike Srpske da treba da bude jasno da 9. januar 2024. se neće desiti u ovom okviru i na ovaj način“, navodi se u saopštenju.
Kako se ističe, 9. januar obeležili su „ružni incidenti- straha i zastrašivanja građana i povratnika u Vlasenici i Srebrenici, glasno veličanje osuđenih ratnih zločinaca i upotreba govora mržnje. Srbiju je ponovo predstavljala visoka delegacija u kojoj je učestvovalo nekoliko ministara, među kojima i ministar odbrane i lider SNS Miloš Vučević. Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik stao je rame uz rame sa odlazećom predsednicom Skupštine Srbije i ruskim ambasadorom u BiH.
Takođe, ističe se da je Parlament u svojoj rezoluciji od 12. jula 2023. godine osudio prisustvo visokih zvaničnika Vlade Srbije povodom neustavnog „Dana RS“.
„Žalimo što su pojedini crnogorski zvaničnici, uključujući i poslanike, prisustvovali ovogodišnjim manifestacijama Dana RS. U skladu sa tim treba da se ponašaju i predstavnici zemalja kandidata koji uvek tvrde da su im evropske integracije i buduće članstvo u EU prioritet. S tim u vezi, pozdravljamo principijelan stav crnogorskog predsjednika Jakova Milatovića, koji je odbio poziv i objasnio zašto“, piše u saopštenju.
Sa velikom zabrinutošću konstatuje se da je ovogodišnje najveće odlikovanje Republike Srpske dodijeljeno – i prihvatio – mađarski premijer Viktor Orban. Primanjem ovog odlikovanja mađarski premijer se pridružuje Vladimiru Putinu, prošlogodišnjem dobitniku istog odlikovanja, i svima ostalima koji „pokazuju prezir prema ustavno-pravnom poretku Bosne i Hercegovine“.
„Prošle godine smo zazvonili za uzbunu, tvrdeći da je pređeno nekoliko crvenih linija. Od tada se situacija pogoršala i postaje sve neodrživija. Sada je imperativ da međunarodna zajednica konačno pređe sa snažno sročenih izjava na efikasnu, hrabru akciju“, navodi se u saopštenju.
Parlament u svojoj rezoluciji od 12. jula 2023. „ponavlja svoj poziv na ciljane sankcije protiv destabilizujućih političkih aktera u BiH, uključujući one koji ugrožavaju i potkopavaju njen suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak, posebno Milorada Dodika, kao i drugih visokih zvaničnika RS i zvaničnici trećih zemalja koji pružaju političku i materijalnu podršku secesionističkoj politici“