Orban: Evropa je sebi „pucala u pluća“ sankcijama Rusiji

Orban: Evropa je sebi „pucala u pluća“ sankcijama Rusiji

Evropska unija je „pucala sebi u pluća“ nepromišljenim ekonomskim sankcijama Rusiji, koje, ukoliko se ne povuku, rizikuju da unište evropsku ekonomiju, izjavio je u petak mađarski premijer Viktor Orban.

Isporuka gasa u Evropu je pooštrena, a troškovi goriva su porasli od ruske invazije na Ukrajinu u februaru i naknadnih sankcija, zbog čega se zemlje bore da dopune skladišta i diversifikuju kanale snabdevanja. Rusija svoje akcije u Ukrajini naziva „specijalnom operacijom“.

Porast cena gasa i struje primorao je nacionalistu Orbana da u sredu smanji višegodišnju granicu cena komunalnih usluga za domaćinstva sa većom potrošnjom, poništavajući jednu od ekonomskih politika 59-godišnjeg premijera.

„U početku sam mislio da smo samo sebi pucali u nogu, ali sada je jasno da je evropska ekonomija pucala sebi u pluća i dahta za vazduhom“, rekao je Orban, dugogodišnji kritičar sankcija, za javni radio u intervjuu.

Orban je rekao da je Ukrajini potrebna pomoć, ali evropski lideri treba da preispitaju svoju strategiju, pošto su sankcije nanele veliku štetu evropskoj ekonomiji, a da pritom ne oslabe Rusiju ili ne približe višemesečni rat bilo kakvom rešenju.

„Sankcije ne pomažu Ukrajini, međutim, one su loše za evropsku ekonomiju i ako se tako nastavi, one će ubiti evropsku ekonomiju“, rekao je Orban. „Ono što sada vidimo je nepodnošljivo.

„Mora doći trenutak istine u Briselu, kada lideri priznaju da su pogrešili, da je politika sankcija zasnovana na pogrešnim pretpostavkama i da se ona mora promeniti.

Reizabran u aprilu, Orban je rekao da će bez ograničenja od srede, što će izazvati skok troškova energije za domaćinstva koja troše energiju iznad nacionalnog proseka, ceo režim ograničenja cena komunalnih usluga morati da bude ukinut.

Ekonomisti Morgan Stenlija kažu da bi ograničenja mogla da dodaju 1,5 procentnih poena inflaciji, koja je već najveća u poslednje dve decenije, dodatno pogoršana slabom forintom.

Pre izbora u aprilu, ekonomisti su procenili cenu ograničenja cena komunalnih usluga na do 1,5 triliona forinti (3,71 milijardu dolara), što je, zajedno sa nizom mera koje su pomogle Orbanovoj izbornoj kandidaturi, izazvalo porast budžetskog deficita.

Orban se suočava sa svojim najtežim izazovom do sada od preuzimanja vlasti u klizištu 2010. godine, sa najvišom inflacijom u poslednje dve decenije, rekordno niskim cenama forinta za vodovod i fondovima Evropske unije u limbu usred spora oko demokratskih standarda.

Druga Orbanova odluka da ubrza zakon o povećanju poreske stope za stotine hiljada malih firmi ove nedelje kao deo šireg pokušaja da obuzda rastući budžetski deficit dovela je do nekoliko protesta u Budimpešti.