EU želi konkretne korake Kosova za ublažavanje tenzija pre ukidanja sankcija

EU želi konkretne korake Kosova za ublažavanje tenzija pre ukidanja sankcija

Evropska unija neće ukinuti političke i ekonomske sankcije Kosovu osim ako vlada ne deeskalira tenzije sa etničkim Srbima, izjavio je u utorak izaslanik EU Miroslav Lajčak tokom posete Prištini.

Zemlje EU uvele su kaznene mere Kosovu sa većinskim etničkim Albancima nakon što vlada premijera Aljbina Kurtija nije poslušala zahteve EU i SAD da smiri sukobe na severu zemlje posle najgorih sukoba u poslednjih deset godina.

Mere uključuju zaustavljanje poseta kosovskih zvaničnika EU i obustavljanje velikog dela ekonomske pomoći EU maloj balkanskoj republici, a Brisel je upozorio na dalje mere ako Kurti ne preduzme mere da ublaži tenzije.

„Moja želja je da nema sankcija“, rekao je Lajčak novinarima u Prištini posle tročasovnog sastanka sa Kurtijem. „Svrha ove misije je, naravno, i diskusije koju vodimo, da dođemo do faze kada će ove mere biti zaustavljene.“

Kurti je u saopštenju rekao da je Lajčaku rekao da su „kaznene mere EU protiv Kosova nepravedne i da dijalog čine asimetričnim“.

Nasilje na severu Kosova, gde živi 50.000 Srba i čine lokalnu većinu, izbilo je krajem maja nakon što su gradonačelnici etnički Albanci preuzeli dužnost posle lokalnih izbora koje su bojkotovali Srbi zahtevajući sprovođenje decenijskog sporazuma o većoj autonomiji.

Oko 30 vojnika mirovnih snaga NATO-a koji su branili tri gradske kuće na severu Kosova povređeno je u sukobima sa srpskim demonstrantima, a 52 Srbina su povređena.

Lajčak je rekao da EU takođe želi da Srbija, kojoj Srbi na severu Kosova i dalje odaju svoju odanost 15 godina nakon što je Priština proglasila nezavisnost od Beograda, deluje konstruktivno kako bi ublažila krizu ili se suočila sa kaznama.

„Evropska unija je jasno stavila do znanja da ima spremne sankcije i za Srbiju i da će one biti sprovedene ako države članice odluče da Srbija ne ispunjava zahtev EU“, rekao je Lajčak, koji će u sredu otputovati u Beograd.

Sjedinjene Države i Evropska unija, glavni saveznici Kosova, uglavnom smatraju Kurtija odgovornim za tenzije na severu jer je postavio četiri gradonačelnika etničkih Albanaca u njihove kancelarije uz policijsku zaštitu uprkos primedbama lokalnih Srba.