EU i SAD zabrinute zbog formiranja nove vlade u Crnoj Gori s učešćem bivših članica DF-a

EU i SAD zabrinute zbog formiranja nove vlade u Crnoj Gori s učešćem bivših članica DF-a

Evropska unija i Sjedinjene Američke Države izrazile su sinoć ozbiljnu zabrinutost zbog informacija o mogućem formiranju nove vlade u Crnoj Gori uz učešće bivših članica Demokratskog fronta (DF). Obe strane naglašavaju potrebu za stabilnom i proevropskom vladom koja će zadržati strateški put zemlje ka EU.

Ambasadorka SAD u Crnoj Gori, Džudi Rajzing Rajnke, u izjavi za Vijesti, istakla je da bi učešće lidera koji se ne zalažu za evroatlantske vrednosti moglo drastično ometati evropske aspiracije Crne Gore. „Realnost je takva da će učešće u vlasti grupa ili lidera koji odbijaju da osude rusku agresiju, odbijaju da se zalažu za prava Ukrajine, odbijaju da podrže sankcije EU protiv Rusije, odbijaju da štite prava manjina i odbijaju da poštuju suverenitet susednih zemalja poput Kosova, drastično omesti napore Crne Gore u ostvarenju njenih evropskih aspiracija“, upozorila je Rajzing Rajnke.

Iz Delegacije EU u Podgorici stiglo je slično upozorenje. Naglasili su da je Crnoj Gori potrebna proevropska, stabilna, funkcionalna i sposobna vlada koja će zadržati strateški put zemlje ka EU i sprovesti reforme iz EU agende kako bi napredovala ka pristupanju. „Očekujemo da će Crna Gora nastaviti da bude stoprocentno usaglašena sa vanjskom i bezbednosnom politikom EU, demonstrirajući posvećenost zemlje strateškom pravcu EU“, saopšteno je iz Delegacije.

Koalicija Za budućnost Crne Gore (ZBCG), koju čine bivše članice DF-a, mogla bi podržati kabinet Pokreta Evropa sad (PES), Demokratske Crne Gore, Socijalističke narodne partije (SNP) i dve koalicije albanskih stranaka. Uz to, očekuje se da će koalicija ZBCG dobiti funkciju šefa parlamenta, što bi joj omogućilo članstvo u Savetu za odbranu i bezbednost i pristup podacima NATO-a, uprkos prethodnom protivljenju članstvu države u tom vojnom savezu.