Specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar rekao je danas da je formiranje Zajednice srpskih opština pravni zahtev za prištinsku vladu, i dodao da novi izbori na severu Kosova i Metohije ne treba da čekaju kraj jula. Eskobar je u izjavi za novinare naveo i da Aljbinu Kurtiju nije dao rok za ispunjenje zahteva.
On je istakao da je Ohridski dogovor„sveobuhvatan“za normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine.
„Tu se jasno navode odgovornosti obe strane. Može se uraditi sve brzo, uključujući i formiranjeZSO. Možemo imati sve, većinu elemenata“, poručio je on.
Eskobar je naglasio da, po pitanju novih izbora na severu KiM, „ne želi da čeka do kraja jula, ali da je to plan koji se trenutno razvija“.
„Dakle, smatram da je najveći izazov za Srbiju da ubedi Srbe na KiM da se vrate u institucije. To je nešto gde smo usklađeni sa Srbijom. Moramo da se postaramo da Srbi koji učestvuju na izborima i vrate se u institucije, budu dobrodošli“, napomenuo je Eskobar.
Eskobar nije želeo da priča o krajnjim rokovima koje SAD i EU traže od Prištine.
Na pitanje o eventualnomruskom uticajuna Zapadnom Balkanu, Eskobar je rekao da Rusija ima koristi od podela u Evropi.
„Smatram da Rusija nije zainteresovana da dođe do proširenja EU, da koristi krizu u regionu kao nešto čime će dokazati da Zapad ne uspeva. Istina je da je problem na Kosovu postojao i pre Ukrajine, ali mislim da ovo sada nije posledica uticaja Rusije“, dodao je Eskobar.
On je ocenio da je Severna Makedonija bila važna u postizanju sporazuma, kao i da su predlozi Skoplja „manje-više uslađeni sa evropskim predlozima“.
Eskobar je izjavio da je u razgovoru sa srpskim predsednikomAleksandrom Vučićemjasno naznačio da okretanje leđa sporazumu znači okretanje leđa Evropi, uz sve posledice u smislu neuspeha daljih integracija i bliže saradnje sa Evropom, što je, kako je istakao, ozbiljna posledica sama po sebi.
On je istakao da je predsednikVučićrekao da će da učini sve da iskoristi svoj uticaj da Srbi ponovo učestvuju na izborima na severu KiM.
Eskobar je naveo da očekuje dadijalogizmeđu specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka i vlade u Prištini bude nastavljen i nakon što on ode iz Beograda.
„Nadam se da će oni prepoznati da ima jednaposledica, koju sam naznačio, a to je da, kao što sam rekao, okretanje leđa evopskom predlogu znači okretanje leđa EU, a tu je i Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD. Mi, kao njihovi prijatelji, ohrabrujemo ih da se usklade sa nama i da se dođe do regionalne stabilnosti“, rekao je Eskobar.
Dodao je da „ako Priština ne želi partnerstvo, da će se ondaudaljiti od saveza sa NATO-om, što je samo po sebi velika posledica“.
Na kraju, Eskobar je rekao da su SAD posvećene da „pomognu Srbiji i Kosovu na način koji odgovara svima“ i da to ide ka regionalnom planu koji ide u korist svima koji žive na Zapadnom Balkanu.
„Ne smemo da zaboravimo da Balkan može da bude najbrže rastući deo Evrope, najdinamičniji deo Evrope, koji pruža doprinos regionalnoj bezbednosti“, zaključio je Eskobar.