Specijalni predstavnik SAD-a za Zapadni Balkan Gabriel Eskobar ocenio je u četvrtak veče da je Crna Gora u “dubokoj institucionalnoj krizi, skoro u kolapsu” i poručio da je primarno uspostaviti funkcionalni Ustavni sud, a zatim organizirati izbore.
“Fokus bi primarno trebao biti na funkcionisanju Ustavnog suda, a potom odmah na izborima”, poručio je on u intervjuu za Radio-televiziju Crne Gore (RTCG) i podvukao da je formiranje nove vlade bez izbora “rizičan potez”, prenosi Beta.
Eskobar je ranije u četvrtak razgovarao s državnim zvaničnicima i direktno im prenio zabrinutost Vašingtona zbog krize u kojoj se nalazi Crna Gora.
U odvojenim posetama i s istim ciljem u čevrtak su u Podgorici boravili i specijalni predstavnici Velike Britanije i Nemačke, Lord Stuart Peach i Manuel Sarrazin.
Američki predstavnik je ocenio da je Crna Gora “veoma solidan partner u okviru NATO-a”, da je bila “predvodnik da postane sledeća članica Evropske unije”, ali da je sada “skoro u kolapsu”.
“Sada nema vladu i Ustavni sud, predsedniku se mandat uskoro završava, to je duboka instucionalna kriza, skoro da se radi o kolapsu, moramo naći rešenje za to”, poručio je Eskobar.
Kazao je da je najvažnije da se “izbegne neka vrsta ustavne ili institucioanlne opasnosti”.
Na pitanje da li će SAD priznati novu vladu bez izbora, odgovorio je da treba videti kako će izgledati i šta će raditi te da li planira da raspiše izbore.
Američki predstavnik je rekao da Crna Gora ne gubi kredibilitet u NATO-u, ali da je potrebna funkcionalna vlada.
Pozvao je sve političke aktere u Crnoj Gori da ostave po strani razlike “za dobrobit države”.
Kazao je da bi se Crna Gora što prije trebala vratiti na evropski put i da je to najvažnija stvar.
Ustavni sud je blokiran od sredine septembra, a sporni zakon omogućava parlamentarnoj većini da izabere svog kandidata za mandatara za sastav nove vlade, jer jednu od ključnih nadležnosti predsednika prepušta Skupštini.
Istovremeno su građani u četvrtak blokirali saobraćajnice u nekoliko gradova, u znak protesta zbog usvajanja spornih izmena i dopuna Zakona o predsedniku i najavili novi, peti protest za utorak, 20. decembra.
Oni protestima traže prijevremene izbore.
U ponedjeljak, nakon sednice Skupštine na kojoj su usvojene izmjene i dopune Zakona o predsjedniku, demonstranti su probili zaštitnu ogradu ispred zgrade parlamenta i bakljama i kamenicama krenuli ka policiji, koja je upotrebila biber sprej.
Proteste podržava opozicija, među kojima i najveća opoziciona Demokratska partija socijalista (DPS) predsednika države Mila Đukanovića.