Slovenački ministar unutrašnjih poslova Boštjan Poklukar potpisao je Uredbu o uređivanju graničnih prelaza s Hrvatskom i Mađarskom na kojima je dopušten prelazak državne granice za vreme trajanja privremene kontrole.
Ministarstvo spoljnih poslova Republike Slovenije objavilo je detaljne upute o novom režimu prelaska granica s Hrvatskom i Mađarskom, prenosi N1 Zagreb.
“Vlada Republike Slovenije u četvrtak je donela uredbu kojom se u subotu, 21. oktobra 2023. u ponoć (u noći s petka na subotu), uvodi privremena ponovna kontrola na unutrašnjim granicama Slovenije s Hrvatskom i Mađarskom, a trajaće do 30. oktobra 2023. godine.
Privremeno ponovno uvođenje kontrole krajnja je mera proporcionalna utvrđenoj pretnji. Mere će se sprovoditi koordinirano i u saradnji s policijama Italije, Hrvatske i Mađarske.
Za prelazak unutrašnje kopnene granice s Hrvatskom uspostavljeno je 12 graničnih prelaza za međunarodni drumski putnički i teretni saobraćaj:
– Sečovlje (Sicciole) – kontrolna tačka,
– Dragonja (Dragogna),
– Sočerga,
– Starod,
– Jelšane,
– Petrina,
– Metlika,
– Obrežje,
– Dobovec,
– Gruškovje,
– Zavrč in
– Petišovci.
Za prelazak unutrašnje kopnene granice s Hrvatskom uspostavljeno je sedam graničnih prelaza za međunarodni železnički saobraćaj:
– Rakitovec,
– Ilirska Bistrica,
– Metlika,
– Dobova,
– Rogatec,
– Središče ob Dravi i
– Lendava.
– Sečovlje (Sicciole) – kontrolna točka,
– Dragonja (Dragogna),
– Sočerga,
– Starod,
– Jelšane,
– Petrina,
– Metlika,
– Obrežje,
– Dobovec,
– Gruškovje,
– Zavrč in
– Petišovci.
Za prelazak unutrašnje kopnene granice s Hrvatskom uspostavljeno je sedam graničnih prelaza za međunarodni železnički saobraćaj:
– Rakitovec,
– Ilirska Bistrica,
– Metlika,
– Dobova,
– Rogatec,
– Središče ob Dravi i
– Lendava.
– Dugo selo – Hosszúfalu i
– Pince (autocesta) – Pince.
Za prelazak unutrašnje kopnene granice s Mađarskom uspostavljen je jedan granični prelaz za međunarodni železnički saobraćaj:
– Hodos – Hodos.
Za prelazak unutrašnje kopnene granice s Mađarskom samo za osobe koje imaju pravo na slobodno kretanje prema pravu Evropske unije, uspostavljeno je šest graničnih prelaza za međunarodni drumski putnički i teretni saobraćaj:
– Pince (lokalna cesta) – Pince,
– Prosenjakovci – Pártosfalva,
– Hodoš – Hodoš,
– Kobilje,
– Čepinci i
– Martinje.
Osobe koje imaju pravo na slobodno kretanje prema pravu Evropske unije su državljani Evropske unije i državljani Norveške, Islanda, Lihtenštajna, Švajcarske i članovi njihovih porodica bez obzira na nacionalnost.
Oni su takođe državljani trećih zemalja i članovi njihovih porodica, bez obzira na državljanstvo, koji u skladu s ugovorima između Unije i njenih država članica, s jedne strane, i tih trećih zemalja, s druge strane, imaju pravo na slobodno kretanje jednako slobodnom kretanju građana Unije.
Takođe, zbog promenjene situacije u Evropi i na Bliskom istoku, i Italija je odlučila da uvede kontrole na zajedničkoj granici sa Slovenijom. Suština ove privremene mere, koja će trajati od 21. oktobra do 30. oktobra 2023. godine, je suzbijanje terorizma i organizovanog kriminala.
U razgovoru s italijanskim kolegom Piantedosijem ministar Poklukar istakao je nužnost privremenosti i proporcionalnosti ove mere. Pozvao je i italijanskog kolegu da mere moraju da budu proporcionalne i prijateljske prema našim građanima, kako se ne bi prekidale kulturne, prijateljske i porodične veze ljudi koji žive uz granicu.
Putnici na graničnim prelazima treba da se pridržavaju odredbi o podobnosti prelaska granice na svakom graničnom prelazu, izmenjenog režima saobraćaja, da se pridržavaju uputstava policije i da se podvrgnu graničnoj kontroli. Prilikom prelaska granice dužni su da pokažu važeću ispravu za prelaz granice, pa pre prelaska granice treba da proveravaju ispravnost putnih isprava.