Željka Cvijanović je, gostujući u emisiji „U središtu pažnje“, istakla da ne očekuje značajne promene u odnosu predstavnika druga dva naroda prema Republici Srpskoj, ali dodaje da je zadatak svih da se na najbolji mogući način bavi zaštitom entiteta, kroz zakonom i Ustavom predviđene nadležnosti.
„Važno je pokušati dogovorom rešavati sva pitanja, imajući u vidu ustavni kapacitet Republike Srpske. Bavićemo se sigurno ozbiljnim pitanjima, ali smo do sada videli da zajednički organi na nivou BiH često nisu nisu delovali prijateljski prema svojim građanima, a tu mislim i na Srpsku i na Federaciju. Mislim da je to praksa koja po logici stvari i političkoj zrelosti treba da bude prekinuta. Važno je na da kraju vidimo šta treba da učinimo za svoje građane, pre svega ekonomski“, navela je Cvijanovićeva.
Kaže i da u Sarajevu ne bi trebalo da bude političke blokade, pre svega velikih ekonomskih projekata.
„Imali smo primere u poslednjih nekoliko godina sa zajedničkog nivoa vlasti, odnosno iz ‘političkog Sarajeva’ blokadu izgradnje hidroelektrane Buk Bijela, koju radimo zajedno sa Srbijom, zatim, takođe zajedničkog projekta sa Beogradom – aerodroma u Trebinju, blokade investicija drugih država, kao Hrvatske sa Pelješkim mostom, pa i auto-puta do Sarajeva“, dodaje Cvijanovićeva.
Veruje da u Republici Srpskoj neće doći do nestabilnosti zbog inicijative opozicije da se ponove izbori za predsednika Republike Srpske i kaže da Milorad Dodik prema dosadašnjim podacima Centralne izborne komisije ima značajnu prednost.
„Nestabilnost može da se desi, ali ne verujem, jer imamo zakone i zakonske procedure koje opozicija nije poštovale. Prijave nisu poslate po proceduri, već su njihovi predstavnici odmah otišli u izbornu komisiju, a to je zapravo bio uvod u jučerašnje proteste. Na nekim mestima gde je ponovljeno brojanje, videli smo da je Milorad Dodik prešao u vođstvo, tako da verujem da neće biti problema i ocenjujem ove izbore kao demokratske i slobodne“, navodi Cvijanovićeva.
Aktuelna predsednica Republike Srpske i prema preliminarnim rezultatima buduća srpska članica Predsedništva BiH komentarisala je i odluku visokog predstavnika Kristijana Šmita da određene izmene zakona nametne i u samom izbornom danu .
„Mora se reći da sa aspekta legitimiteta, Republika Srpska ne doživljava Šmita kao visokog predstavnika. Ali, sve i da je on prošao sve procedure, nikada nijednim aktom nije utvrđeno njegovo pravo i legitimitet da menja zakone i ustav. To su predstavnici godinama radili, uzurpirajući prava domaćih institucija. Moj stav je da političari ulaze u trku, dobijaju mandate i oni bi trebalo da budu odgovorni prema svojim građanima – i onima koji su ih birali i prema onima koji za njih nisu glasali“, navodi Cvijanovićeva.
Budućnost Republike Srpske Željka Cvijanović vidi i kroz regionalnu saradnju, a kako kaže, u tome je na prvom mestu Srbija.
„Mnogo puta sam rekla da je Srbija oslonac Republike Srpske u svakom pogledu i nama je važna uloga Srbije i sa aspekta pravnih veza sadržanih u Sporazumu o paralelnim vezama. Tu je i uloga Srbije u Dejtonskom sporazumu. Sve što je Srbija do sada pokazala je da stoji na strani Dejtona i da nema ništa ni protiv koga u BiH, da poštuje sva tri naroda, ali da ima posebno emotivan odnos prema Republici Srpskoj i to je jasno i fer i očekivano i toliko normalno da ne znam zašto bi neko imao nešto protiv toga“, zaključila je Cvijanovićeva u intervjuu za Radio Beograd 1 .