Sjedinjene Države i Južna Koreja zatražile su izručenje od Crne Gore odbeglog preduzetnika kriptovaluta Do Kvona, rekao je u sredu ministar pravde Marko Kovač, samo nekoliko dana nakon što je uhapšen u toj balkanskoj zemlji.
Osnivač Terraforma suočava se sa rastućim pravnim sporovima u Seulu i Vašingtonu zbog njegove navodne uloge u prevari povezanim sa dramatičnim kolapsom njegove kompanije prošle godine, koji je izbrisao oko 40 milijardi dolara novca investitora i uzdrmao globalna kripto tržišta.
Kvon je uhapšen sa svojim pratiocem na aerodromu u crnogorskoj prestonici Podgorici prošle nedelje nakon što je pronađen kako putuje sa lažnim putnim ispravama.
„Održan je sastanak sa diplomatskim predstavnicima Koreje, nakon čega je Koreja predala zahtev za ekstradiciju“, rekao je ministar pravde Marko Kovač novinarima u Podgorici i dodao da su „izručenje Do Kvona zatražile i SAD“.
Ministar nije dao nikakve nagoveštaje o tome gde će Kvon na kraju biti poslat.
„Imamo dve zemlje koje su tražile ekstradiciju. Videćemo da li će biti još neka zemlja“, rekao je ministar, sugerišući da bi u budućnosti mogao da dođe još jedan zahtev iz Singapura.
Prilikom odlučivanja biće uzeto u obzir državljanstvo lica i druge okolnosti“, dodao je on.
Kvonu, čije je puno ime Kvon Do-hjung, određen je u petak, zajedno sa saputnikom, pritvor do 30 dana zbog sumnje na falsifikovanje dokumenata „zbog rizika od bekstva“.
Kvon se sada suočava sa dva slučaja u Crnoj Gori — prvi se odnosi na njegovo navodno posedovanje falsifikovanih dokumenata i drugi u vezi sa njegovim mogućim izručenjem.
Nakon njegovog hapšenja, Južna Koreja je obećala da će tražiti formalno izručenje.
SAD su takođe optužile Kvona po osam tačaka za navodno „organizovanje prevare sa kriptovalutima vrednom više milijardi dolara“, navodi američka Komisija za hartije od vrednosti.
Kvon je navodno doleteo iz Južne Koreje u Singapur pre nego što se njegova kompanija srušila u maju prošle godine.
U septembru su južnokorejski tužioci zatražili od Interpola da ga stavi na crvenu listu obaveštenja u 195 zemalja članica agencije i oduzeli mu pasoš.
Kvonov TerraUSD se prodavao kao „stabilni koin“, koji je obično vezan za stabilnu imovinu kao što je američki dolar kako bi se sprečile drastične fluktuacije cena.
Ali TerraUSD je bio „algoritamski stabilni koin“ — nije bio podržan sredstvima, već je bio vezan samo za svoju plutajuću sestrinsku valutu, Lunu.
Dve valute su otišle u slobodan pad u maju prošle godine.
Pitanja o tome gde se Kvon nalazi intenzivirala su se nakon što je singapurska policija rekla da nije u zemlji.
Vlasti Crne Gore saopštile su u četvrtak da su Kvon i njegov pratilac koristili „falsifikovane putne isprave iz Kostarike“ tokom pasoške kontrole za let za Dubai.
Pregledom njihovog prtljaga otkrivene su i putne isprave iz Belgije i Južne Koreje, a Interpolove provere su pokazale da su belgijska dokumenta falsifikovana, saopštilo je crnogorsko ministarstvo unutrašnjih poslova.
Kriptovalute su došle pod sve veću kontrolu regulatora nakon niza nedavnih kontroverzi, uključujući kolaps berze FTX visokog profila.
Sektor digitalnih valuta je takođe teško pogođen nestankom američkih kripto zajmodavaca Silvergate i Signature usred niza bankarskih propusta koji su potresli globalna tržišta.