Bugarska je postigla sporazum sa Lukoilom, koji će ruskoj kompaniji omogućiti da zaobiđe embargo EU

Bugarska je postigla sporazum sa Lukoilom, koji će ruskoj kompaniji omogućiti da zaobiđe embargo EU

Privremena vlada Bugarske i Lukoil Naftohim Bugarska dogovorili su se da može nastaviti da posluje i izvozi naftne derivate u EU do kraja 2024. godine, pod uslovom da se porezi u potpunosti plate, piše Euractiv, prenosi „Evropska istina“.

Sporazum je postignut uprkos upozorenjima Evropske komisije da bi to predstavljalo kršenje režima sankcija EU.

Prema rečima zamenika premijera za ekonomsku politiku Hrista Aleksejeva, zahvaljujući ovom sporazumu bugarski budžet će dobiti dodatnih 350 miliona evra.

„Danas smo došli do veoma važnog koraka – od 1. januara 2023. Lukoil će svu proizvodnju, prihode i poreze koji će se plaćati u Bugarsku, a ne, kao što je to bilo ranije, preneti u Holandiju ili Švajcarsku“, rekao je Aleksejev tokom brifing sa rukovodstvom ruske naftne kompanije.

„U roku od nedelju dana, nakon što Bugarska usvoji relevantna zakonodavna akta, nadzor Lukoila će doneti odluku da pređe na šemu u kojoj će svoj stvarni profit od prerade nafte preneti u Bugarsku“, – saopštio je menadžment ruske kompanije.

Dogovor izgleda koristan za Lukoil, jer će de facto Bugarsku učiniti bazom za delimično izbegavanje evropskog naftnog embarga.

U junskom paketu sankcija, EU je zabranila kupovinu, uvoz ili transfer ruske sirove nafte od 5. decembra 2022. i drugih naftnih derivata od 5. februara 2023. godine iz Rusije.

Međutim, Bugarska je dobila izuzetak „zbog svoje specifične geografske ranjivosti“ i moći će da nastavi da uvozi sirovu naftu i naftne derivate morem do kraja 2024. godine.

Evropska komisija je već saopštila da Lukoil ne može da izvozi iz Bugarske naftne derivate napravljene od ruske nafte, ali privremena vlada tvrdi da su bugarski mediji pogrešno protumačili stav Brisela, saopštilo je u oktobru Ministarstvo finansija.

Ministarstvo je ukazalo na izuzetak koji izuzima od sankcija „naftne proizvode proizvedene u trećoj zemlji na bazi ruske sirove nafte i izvezene u drugu zemlju ili treću zemlju“, „jer su proizvedeni van Rusije“.

Drugim rečima, benzin i dizel proizveden iz ruske nafte van bloka mogu ući na jedinstveno tržište. Međutim, vlada nije ponudila detalje o tome kako se to pravilo primenjuje na Bugarsku kao članicu EU.

U međuvremenu, privremena vlada u Sofiji namerava da ukine uredbu prethodne vlade Kirila Petkova, kojom se zabranjuje izvoz goriva koje ruske rafinerije proizvode u Bugarskoj posle 5. decembra. Ovo će omogućiti ruskoj kompaniji da nastavi rad u Bugarskoj u sadašnjem režimu do 31. decembra 2024. godine, kada ističe specijalna koncesija za Bugarsku.