Bugarska će ukinuti zabranu uvoza ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda

Bugarska će ukinuti zabranu uvoza ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda

Bugarska nacionalna zabrana uvoza određene robe iz Ukrajine biće ukinuta nakon što mere stabilizacije tržišta EU dogovorene krajem aprila stupe na snagu.

Zbog činjenice da su Poljska, Mađarska, Bugarska, Rumunija i Slovačka zabranile ukrajinske proizvode kako bi zaštitile lokalna tržišta od priliva ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda, Evropska komisija je na sastanku Saveta EU predložila niz mera za stabilizaciju tržišta. o poljoprivredi 25. aprila.

Vlada je dodala da će Bugarska ukinuti zabranu od dana stupanja na snagu mera EU.

Mere EU obuhvataju drugi finansijski paket za podršku poljoprivrednicima iz najugroženijih zemalja u iznosu od 100 miliona evra i aktiviranje hitnih zaštitnih mera u skladu sa važećom Uredbom o autonomnim trgovinskim merama za četiri proizvoda (pšenica, uljana repica, suncokret i kukuruza), čiji je uvoz iz Ukrajine privremeno zabranjen.

Evropska komisija će vršiti i redovan monitoring ostale robe i, u slučaju poremećaja na tržištu, uvesti zaštitne mehanizme. Takođe će preduzeti mere za poboljšanje logistike i tranzita robe iz Ukrajine.

Bugarska vlada je 19. aprila zabranila uvoz više od 20 roba iz Ukrajine na dva meseca, uključujući pšenicu, pšenično brašno, suncokret, suncokretovo ulje, kukuruz, med i pčelarske proizvode, sirovo i suvo mleko, orahe, lešnike, jaja, pileće meso, svinjsko, ovčije i kozje meso, raž, ječam, vino, etil alkohol.

U zabrinutosti da će njeno tržište biti prezasićeno žitaricama, Bugarska je praktično sledila primer Poljske, Mađarske i Slovačke, komentariše tadašnji ministar poljoprivrede Javor Gečev.

Bugarska je od EU dobila 16 miliona evra nadoknade jer je dozvolila izvoz ukrajinskog žita i prehrambenih proizvoda preko svoje teritorije.

Zemlja je tražila još 50 miliona evra, iako bugarski proizvođači žita dobijaju stotine miliona evra direktnih evropskih subvencija.

Evropska komisija je 2. maja usvojila izuzetne i privremene mere predostrožnosti u vezi sa uvozom određenih poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine.

Na ovaj način, Evropska komisija je zamenila jednostrane odluke pet zemalja sopstvenom regulativom i sada se zabrana uvoza odnosi na četiri poljoprivredna proizvoda: pšenicu, kukuruz, seme uljane repice i suncokretovo seme iz Ukrajine.