„Sveopšti je utisak da u Hrvatskoj danas postoji volja da se zadovolji pravda za hrvatske žrtve, ali ne i za žrtve drugih nacionalnosti“, naglasio je Bramerc, podnoseći redovan izveštaj Savetu bezbednosti UN u Njujorku.
Glavni tužilac je podvukao da je „Vlada Hrvatske donela političku odluku da blokira pravosudni proces“ u predmetima u kojima su žrtve bili nehrvati.
Kako je saopštilo tužilaštvo u Hagu, Bramerc je konstatovao da Hrvatska koči saradnju sa Srbijom i Bosnom i Hercegovinom u krivičnom progonu počinilaca ratnih zločina.
Srbija i BiH, koje su, po Bramercovim rečima, u medjusobnoj saradnji i razmeni dokaza ostvarile napredak, „suočavaju se sa ozbiljnim teškoćama u nastojanju da obezbede saradnju Hrvatske“.
Bramerc je precizirao da je Hrvatska ostala nema na zahteve tužilaca iz BiH za saradnju u „više od 80 predmeta“ od kojih su neki podneti „pre sedam godina“.
Hrvatsko ministarstvo pravde, Bramerc je optužio da „blokira“ te zahteve.
„Postoji jednostavan korak koje Hrvatska može preduzeti… a to je da pošalje sve neispunjene zahteve za saradnju, koje trenutno blokira Ministarstvo pravde, svojim nadležnim pravosudnim vlastima i ohrabri ih da hitno reše te zahteve“, kazao je Bramerc.
On je ocenio da u Srbiji, Hrvatskoj i BiH još ima „više 3.000 osumnjičenih“ za ratne zločine, zločine protiv čovečnosti i genocid“ protiv kojih se mora sprovesti istraga i krivični progon.
Države bivše Jugoslavije, glavni haški tužilac pozvao je da „stave na stranu svoje političke razlike i značajno poboljšaju saradnju u potrazi za nestalim osobama“.