Tužioci u Albaniji uhapsili su bivšeg predsednika Ilira Metu pod optužbom da je uključen u korupciju, pranje novca i skrivanje ličnih prihoda i imovine. Metin advokat je ovo osudio kao politički motivisan napad, dok je bivša ambasadorka EU u Albaniji podržala hapšenje kao signal da niko nije iznad zakona u zemlji. Specijalna struktura za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala je saopštila da je hapšenje usledilo nakon petogodišnje istrage.
Metina bivša supruga, Monika Krimadi, takođe je optužena za iste zločine, a tuženo je još dvoje ljudi za pranje novca i korupciju. Istraga se nastavlja, a Meta bi mogao biti osuđen na maksimalno 12 godina zatvora.
Meta je uhapšen nakon što je policija intervenisala u glavnom gradu Tirani. Tvrdi se da je Meta odbio da izađe iz svog vozila i koristio uvredljive reči prema policajcima, što je dovelo do upotrebe sile prilikom hapšenja. Generalni sekretar Metine stranke nazvao je hapšenje „kriminalnom otmicom“, dok je advokat rekao da je slučaj politički motivisan.
Tužioci tvrde da je Meta, dok je bio ministar ekonomije, zloupotrebio ovlašćenja kako bi uticao na poslove koji su mu i Krimadi doneli značajne prihode. Optuženi su i da su kupili imovinu nelegalnim novcem ili nisu prijavili svoje zdravstvene troškove.
Albanija, koja teži članstvu u EU, suočava se sa ozbiljnim problemom korupcije koji ugrožava demokratski, ekonomski i društveni razvoj zemlje. Pravosudne institucije podržane od strane EU i SAD sprovode istrage protiv bivših visokih zvaničnika optuženih za korupciju.
Istaknuti političari poput bivšeg premijera Sali Beriše takođe se suočavaju sa optužbama za korupciju. Beriša je osudio hapšenje Meta, nazivajući ga naporom vlade da uništi opoziciju. Nakon hapšenja, bivši ambasador EU Vlahutin je na društvenim mrežama podržao reforme pravosuđa.