Tužioci za organizovani kriminal rekli su kasno u ponedeljak da je policija u okviru istrage izvršila raciju u kancelarijama kompanije u glavnom gradu Bukureštu i Temišvaru na zapadu, zajedno sa domovima zaposlenih.
Drugi detalji nisu odmah saopšteni. Beogradski NIS je agenciji Asošiejted pres u saopštenju poslatom mejlom u utorak rekao da se kompanija „pridržava postojećih zakonskih pravila zemalja u kojima posluje“.
„Kompanija je sarađivala i u potpunosti će sarađivati sa svim relevantnim institucijama kako bi se raščistili svi aspekti koji se tiču aktivnosti kompanije i njenih zaposlenih u Rumuniji“, saopštio je NIS.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je kasno u ponedeljak da nijedan građanin Srbije nije umešan i da „to nema veze sa nama. To je vlasništvo Rusije.“
Rumunski mediji javili su da su njih četvorica državljani Moldavije i visoko pozicionirani u rumunskoj filijali NIS petrola.
Srbija je 2008. godine prodala većinski udeo u svom državnom naftnom monopolu NIS ruskom Gasprom njeftu. Balkanska nacija i dalje održava bliske odnose sa Rusijom uprkos ratu u Ukrajini i odbila je da se pridruži sankcijama Zapada protiv Moskve.
NIS Petrol u Rumuniji upravlja Gaspromovim benzinskim stanicama na zapadu zemlje i izvršio je istraživanje novih izvora nafte. Rumunski tužioci su rekli da su informacije o geološkim podacima poslate u Beograd i Rusiju pre nego što su rumunske vlasti obaveštene.