Albanska opozicija ometa rad parlamenta pošto je sporazum o migraciji sa Italijom skinut sa dnevnog reda

Albanska opozicija ometa rad parlamenta pošto je sporazum o migraciji sa Italijom skinut sa dnevnog reda

Albanski opozicioni poslanici prekinuli su u četvrtak otvaranje nove sednice parlamenta, zahtevajući istragu vlade zbog navodne korupcije.

Telohranitelji su blokirali ulaz u zgradu parlamenta, odbijajući da uđu opozicionim poslanicima koji su kažnjeni zbog prethodnih izbijanja nasilja u skupštini.

To je izazvalo neka trvenja i opozicioni poslanici iz demokrata desnog centra su blokirali svoje kolege socijaliste na vladinoj strani da uđu u salu. Potonji je umesto toga koristio zadnji ulaz.

Nemiri u parlamentu počeli su u oktobru neposredno pre nego što su tužioci optužili Salija Berišu (79), bivšeg premijera i predsednika, a sada glavnog lidera Demokratske partije desnog centra, za korupciju oko šeme kupovine zemlje koja je pod sudskom istragom u prestonici , Tirana.

Opozicioni parlamentarci redovno gomilaju stolice, koriste baklje, pale male vatre, pa čak i fizički grabe mikrofone kada njihove kolege socijalisti uzmu reč.

U sali u četvrtak, opozicioni poslanici nisu mogli da gomilaju svoje stolice usred sale kao i obično, već su palili baklje i pravili buku kako bi ometali sednicu.

Parlament je trebalo da glasa o spornom sporazumu o migraciji sa Italijom, ali je predsednica Lindita Nikola uklonila tačku sa dnevnog reda nakon što je Ustavni sud u sredu stavio na čekanje ratifikaciju.

Sud će održati javnu raspravu 18. januara kako bi utvrdio da li sporazum krši albanski ustav. Opozicioni poslanik Gazmend Bardi pozdravio je odluku suda.

„U ime javnog interesa, tražimo nepristrasno i nezavisno suđenje o tom dogovoru koji je u suprotnosti sa mnogim članovima ustava zemlje i mnogim međunarodnim sporazumima“, rekao je on.

Sednica je trajala oko 10 minuta, a neki nacrti zakona usvojeni su brzim glasanjem od strane vladajućih socijalista premijera Edija Rame, istim metodom koji su koristili prilikom usvajanja mnogih zakona, uključujući budžet za sledeću godinu.

Socijalisti drže 74 od 140 mesta u parlamentu, što je dovoljno za usvajanje većine zakona.

Parlament je doneo stroža nova pravila za poslanike koji su ometali postupke, na primer upotrebom raketa. Bardhi je rekao da neće poslušati.

Opozicija želi da osnuje parlamentarne istražne komisije za ispitivanje navodnih slučajeva korupcije u koje su umešani Rama i drugi najviši vladini zvaničnici, ali socijalisti kažu da planovi nisu u skladu sa ustavnim zahtevima.

Poremećaj u radu Parlamenta je prepreka prijeko potrebnim reformama u trenutku kada je Evropska unija pristala da započne proces usklađivanja albanskih zakona sa zakonima EU. Dan ranije to je pomenuto na sastanku bloka sa liderima Zapadnog Balkana u Briselu. Albanija je spremna da počne pregovore o određenim poglavljima sa blokom.