Albanski opozicioni poslanici u ponedeljak su nasilno prekinuli sednicu parlamenta u znak protesta zbog zatvaranja kolege poslanika koji je poslat u zatvor pod optužbom za klevetu.
Konzervativna Demokratska partija Albanije dugo je optuživala vladajuću Socijalističku partiju da je uzurpirala sva ovlašćenja, uključujući pravosuđe, i organizovala nasilne proteste protiv vlade od 2013. godine.
Demokrate su gurnule mikrofone sa stolova, gađale predmete na sedišta predsednika parlamenta i ministara vlade i spaljene stolice, rekavši da je zatvorska kazna Ervina Salijanjija politički motivisana. Oni su takođe pozvali na proteste za koje kažu da će blokirati glavni grad Tiranu, počevši od sledeće nedelje.
Salijanji je 2018. godine zatražio ostavku tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Socijalističke partije Fatmira Džafaja nakon što je kružio video na kojem dva muškarca tvrde da je njegov brat umešan u nezakonite aktivnosti. Ispostavilo se da su fajlovi i snimci koje su ponudili izmišljeni i od tada su pobegli iz zemlje.
Salijanji je optužen za klevetu, a prošle nedelje je Apelacioni sud potvrdio njegovu kaznu od godinu dana zatvora. Sada će morati da podnese peticiju vrhovnom sudu zemlje kako bi uložio žalbu na presudu dok je u zatvoru.
Predsednica parlamenta Elisa Spiropali iz levičarske vladajuće partije rekla je u ponedeljak da je paljenje stolica znak „nepoštovanja građana, zakona i institucija demokratske države“.
Lider demokrata Sali Beriša, koji je u kućnom pritvoru zbog optužbi za korupciju, rekao je da je protest početak bitke opozicije da povrati vlast uoči parlamentarnih izbora sledeće godine.
„Tehnički kabinet. Slobodni izbori. Rotacija. Pobeda opozicije“, rekao je Beriša, navodeći zahteve svoje stranke dok je govorio sa prozora svog stana u centru Tirane gde se mala grupa pristalica okuplja svake večeri.
Opozicija je oštro podeljena nakon što je Beriši i članovima njegove porodice zabranjen ulazak u Sjedinjene Države u maju 2021. i Ujedinjeno Kraljevstvo u julu 2022. zbog navodne umešanosti u korupciju. Opozicioni poslanik je više puta negirao optužbe, rekavši da iza njih stoji premijer Edi Rama, bez pružanja dokaza.
Socijalisti imaju 73 poslanika u veću od 140 članova i lako donose skoro sve predloge zakona.
Postkomunistička Albanija se bori protiv korupcije, koja je ometala demokratski, ekonomski i društveni razvoj zemlje.
Albanija je započela pregovore o punopravnom članstvu sa Evropskom unijom 2020.