Zoološki vrt u Finskoj sa finansijskim problemima vraća džinovske pande u Kinu

Zoološki vrt u Finskoj sa finansijskim problemima vraća džinovske pande u Kinu

Zoološki vrt u Finskoj dogovorio je sa kineskim vlastima da vrate dve pozajmljene džinovske pande Kini više od osam godina pre roka, jer su postale preskupe za održavanje ovog objekta zbog opadanja posetilaca.

Privatni zoološki vrt Ahtari u centralnoj Finskoj, oko 330 kilometara severno od Helsinkija, objavio je u sredu na svojoj Fejsbuk stranici da će se ženka pande Lumi, što na finskom znači „sneg“, i mužjak pande Piri, što znači „snežna padavina“, vratiti „prerano“ u Kinu kasnije ove godine.

Par pande je bio poklon Kine za obeležavanje 100 godina nezavisnosti nordijske nacije 2017. godine, a trebalo je da budu na pozajmici do 2033. godine.

Ali od tada je zoološki vrt doživeo niz izazova, uključujući pad posetilaca zbog pandemije koronavirusa 2020. i sukoba između Rusije i Ukrajine, kao i povećanje inflacije i kamatnih stopa, navodi se u saopštenju ustanove.

Panda sporazum između Helsinkija i Pekinga, 15-godišnji ugovor o zajmu, finaliziran je u aprilu 2017. kada je kineski predsednik Si Đinping posetio Finsku radi razgovora sa tadašnjim finskim predsednikom Saulijem Niinisteom. Pande su stigle u Finsku u januaru 2018.

Zoološki vrt Ahtari, koji je specijalizovan za tipične severnoevropske životinje kao što su medvedi, risovi i vukodlake, izgradio je poseban aneks Panda kuće po ceni od oko 8 miliona evra (9 miliona dolara) u nadi da će privući više turista u udaljeni rezervat prirode.

Održavanje Lumija i Pirija, uključujući naknadu za očuvanje Kini, koštalo je zoološki vrt oko 1,5 miliona evra godišnje. Bambus koji jedu džinovske pande dovezen je avionom iz Holandije.

Kineska ambasada u Helsinkiju navela je finskim medijima da je Peking pokušao da pomogne Ahtari da reši svoje finansijske poteškoće, između ostalog, pozivajući kineske kompanije koje posluju u Finskoj da daju donacije zoološkom vrtu i podržavajući njegove aranžmane o dugu.

Međutim, smanjenje broja posetilaca u kombinaciji sa drastičnim promenama u ekonomskom okruženju pokazalo se prevelikim opterećenjem za mali finski zoološki vrt. Par pandi će ući u jednomesečni karantin krajem oktobra pre nego što će biti poslat nazad u Kinu.

Finska, zemlja od 5,6 miliona, bila je među prvim zapadnim zemljama koje su uspostavile političke veze sa Kinom, učinivši to 1950. Kina je predstavila džinovske pande zemljama kao znak dobre volje i bližih političkih veza, a Finska je bila prva nordijska nacija da ih primi.