Najveći događaj za ljudska prava LGBTK u Ukrajini, KiivPride, održan je u subotu, ali ne na ulicama ili kao proslava.
Zbog ruskog rata u Ukrajini, događaj koji se inače održava u Kijevu odvijao se zajedno sa godišnjom paradom jednakosti u Varšavi, najvećim događajem gej ponosa u centralnoj Evropi, a ukrajinski organizatori su ga koristili kao platformu da zadrže međunarodnu pažnju usmerenu na borbu njihove zemlje.
Oko 300 ljudi otputovalo je iz Ukrajine u poljsku prestonicu, gde sada živi četvrt miliona Ukrajinaca koji su pobegli od rata. Plavo-žute ukrajinske zastave vijorile su se među morem duginih zastava, a neki učesnici su skandirali „Slava Ukrajini“ — slava Ukrajini.
„Nažalost, ne možemo da marširamo u Kijevu“, rekao je Maksim Eristavi, ukrajinski novinar i član odbora KiivPridea, navodeći opasnost od bombaških napada u Ukrajini.
„Međutim, za nas je važno da i dalje marširamo“, rekao je Eristavi, koji je bio ogrnut i zastavom Ukrajine i Evropske unije. „I dalje se radi o ponosu, ali ponosu što smo Ukrajinac i što smo preživeli genocid.
„Želimo da zajedno stanemo protiv rata, da hodamo za slobodu Ukrajine, za oslobođenje, za jednakost, toleranciju i prihvatanje“, rekla je Julija Maciocha, predsedavajuća Varšavske Parade jednakosti.
Direktor KiivPridea Leni Emson rekao je da je ovogodišnji događaj imao za cilj pozivanje na političku podršku Ukrajini i osnovnim ljudskim pravima.
„To nije proslava“, rekao je Emson. „Čekaćemo da slavimo pobedu.
Ukrajinski civili i vojnici koje su ubile ruske snage tokom četvoromesečnog rata uključuju lezbejke, homoseksualce, biseksualne i transrodne osobe. Ukrajina je videla pritisak da zemlja prizna istopolna partnerstva, ne samo zato što parovi žele da znaju da bi imali pravo da sahranjuju jedno drugo, ako neko od njih bude ubijen.
Emson je rekao da bi bila tragedija za Ukrajinu u celini ako bi zemlja bila poražena od Rusije, ali bi LGBTK osobe bile u opasnosti da budu „potpuno izbrisane“ – što znači da će biti ubijeni, primorani da pobegnu ili da sakriju svoj identitet.
Njegova organizacija vodi sklonište za LGBTK osobe koje su pobegle sa ukrajinske teritorije koju su okupirale ruske snage. Jedan aktivista za prava LGBTK osoba u okupiranom Hersonu je nestao.
U manifestu, KiivPride poziva ljude da shvate da geografska granica između demokratske Ukrajine s jedne strane i autokratske Rusije i Belorusije s druge „nije samo linija razdvajanja između država, već i granica između teritorije slobode i zona ugnjetavanja“.
Rusija je 2013. usvojila zakon kojim se zabranjuje prikazivanje homoseksualizma maloletnicima, što grupe za ljudska prava vide kao način da demonizuju LGBTK osobe i da ih diskriminišu. Nazvan Zakonom o „gej propagandi“, došao je usred većeg kršenja građanskih sloboda u Rusiji i inspirisao je donošenje sličnog zakona u Mađarskoj prošle godine.
Klementina Sučanov, autorka knjige o globalnim naporima da se povuku prava žena i LGBTK osoba, tvrdi da bi, ako Ukrajinci izgube rat, to označilo poraz niza progresivnih razloga, uključujući feminizam, prava LGBTK i napore za borbu protiv klimatskih promena.
Zato se rat u Ukrajini tiče svega“, rekla je Suhanov, istaknuta poljska feministička aktivistkinja i autorka knjige „Ovo je rat: žene, fundamentalisti i novi srednji vek“.
Konzervativna vlada Poljske bila je snažan saveznik Ukrajine, slala je humanitarnu pomoć i oružje i dozvoljavala da se njena teritorija koristi za druge zemlje da prenose sopstvenu pomoć.
Ali njen stav o pravima LGBTK takođe je učinio Poljsku malo verovatnim domaćinom događaja za prava homoseksualaca.
Poslednjih godina vlada je pokret za prava LGBTK prikazala kao napad na katoličku tradiciju nacije i kao silu koja preti da korumpira omladinu, ponavljajući retoriku koja stoji iza ruskih i mađarskih zakona.
Ali poljsko društvo u celini sve više prihvata LGBTK ljude.
Gradonačelnik Varšave Rafal Tržaskovski, iz liberalne opozicione stranke, pridružio se subotnjem paradnom maršu kao i svake godine, a pridružila mu se i komesarka Evropske unije za ravnopravnost Hana Dali.
Emson je rekao da su organizatori KiivPride-a razmišljali o održavanju događaja u drugim evropskim prestonicama, ali su odlučili da je Varšavski pokret za mlada i energična prava više prikladan.
LGBTK osobe u Ukrajini i dalje se suočavaju sa značajnom diskriminacijom, ali su napredovale poslednjih godina jer je zemlja pokušavala da svoju sudbinu poveže sa Zapadom. Evolucija LGBT prava je podvučena sopstvenom evolucijom KiivPridea od kada je osnovana pre 10 godina.
U 2012, broj učesnika je bio toliko veći od ljutih kontraprotestnika da se nisu usudili da marširaju. Učesnici parade su pretučeni, a potrebno je veliko prisustvo policije da ih zaštiti. Ipak, događaj je nastavio da raste.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, čije je hrabro ratno rukovodstvo privuklo pažnju širom sveta, stekao je poštovanje LGBTK osoba u Ukrajini kada ga je čovek sa krstom i izgovarajući homofobičnu retoriku zezao na konferenciji za novinare 2019.
Zelenski je ljutito uzvratio: „Ostavite te ljude na miru, za ime Boga“.
Od tada, međutim, njegova stranka je takođe preduzela korake koje aktivisti za prava LGBTK vide kao pretnju njihovoj borbi.